Češi si na Karlštejn nenechají sáhnout, říká s potěšením jeho bývalý kastelán Jaromír Kubů

25. prosinec 2024

Jaromír Kubů byl kastelánem na Karlštejně neuvěřitelných jedenatřicet let. Podle všeho na něm strávil víc nocí než sám Karel IV. A protože tam zažil spoustu nejrůznějších událostí, napsal o tom dokonce i knížku. Jmenuje se Noci a dny na Karlštejně a odhaluje nejedno tajemství. Třeba že na hradě straší Půďák.

Když se řekne Karlštejn, vybaví se Jaromírovi Kubů v podstatě celý jeho život. Úplně poprvé se na něm ocitnul se školou. Když končil docházku na základní škole v Sobotce, naskytla se mu, coby rodákovi z Českého ráje, příležitost provádět přes léto na hradě Kost. A to zaselo jeho lásku k hradům a zámkům.

Karlštejn má kouzlo v každém ročním období

Po Kosti prováděl na hradě v Rožmberku nad Vltavou, potom na zámku Sychrově. Na hradě Český Šternberk už zastupoval paní kastelánku. Pět let byl pak kastelánem nádherného renesančního zámku v Březnici u Příbrami. A potom už přišel na řadu Karlštejn.

Karlštejn patří bezpochyby k našim nejznámějším hradům. A tak trochu ho považujeme za náš národní poklad. „Během svého působení na hradě jsem zjistil, že když je někdy nějaký problém, a že i na Karlštejně byl, tak si na něj český národ nedá sáhnout. A to byl pro mě jako pro kastelána opravdu dobrý pocit,“ říká Jaromír Kubů.

Spolu s rodinou bydlel přímo v hradním areálu. Měli malý byt v budově purkrabství. „Je úžasné, když se ráno probudíte a díváte se na nádhernou architekturu gotického hradu a ne na protější panelák,“ vzpomíná kastelán. Naprosto neopakovatelný byl prý přitom výhled z okénka toalety. „Tam jsou vidět Mariánská věž i Velká věž. A není to tapeta, ale skutečnost.“

Na Karlštejně straší Půďák

To, že o době strávené na hradě, napsal knihu, považuje tak trochu za náhodu. „Během působení na Karlštejně nemohl člověk nemít spoustu různých zážitků. A když jsem některé příhody vyprávěl, tak mi každou chvíli někdo řekl, nechceš to napsat? A nakonec mě tomu přiměla Olinka Matušková, když jsem u ní byl na návštěvě na Floridě. Sednul jsem k tomu a najednou jsem měl tři sta stránek.“

A protože je knížka nejen o dnech, ale i o nocích na Karlštejně, nemohou v ní chybět ani strašidla. „Na všech objektech, na kterých jsem působil, něco je. Něco mezi nebem a zemí. Na Karlštejně to byl třeba Půďák. Toho se hodně bála naše dcera, když byla malá. V noci chodil po půdě a bouchal a mlátil tam věcmi. Já jsem si na to časem zvykl a pak už jsem to neřešil,“ vypráví Jaromír Kubů.

Co odpověděl Michaelu Jacksonovi, který chtěl na Karlštejně uspořádat hostinu pro své hosty, proč na hradě zasahovalo protiteroristické komando a na jaké památce můžete dnes bývalého karlštejnského kastelána občas potkat, se dozvíte při poslechu celého pořadu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.