Česnek sázejte do dobře připravené půdy. Nepleťte si konzumní česnek a sadbový česnek
Podle čeho v prodejně poznáme sadbový česnek, které stanoviště vybrat, jak stroužky česneku připravit a které období je pro výsadbu ideální? Poradíme.
Pokud jsme se rozhodli pěstovat česnek, základem je kvalitní sadba. Nesmíme si plést konzumní česnek a sadbový česnek. „Druhý jmenovaný můžeme v kuchyni spotřebovat, i když je to škoda, ale vysadit konzumní nedoporučujeme. Sadbový česnek se prodává balený, opatřený visačkou. Na té se kromě jiného dočteme, o jakou odrůdu se jedná,“ radí Jan Stanzel z Českého zahrádkářského svazu a šéfredaktor časopisu Zahrádkář.
Česnek nedáváme do záhonu po česneku ani po jiných cibulovinách. Je relativně náročný na živiny, půdu pro výsadbu je potřeba dobře připravit. „Česnek dáváme takzvaně do druhé trati, nesnáší přímé hnojení hnojem, ale dáváme ho po plodině, kterou jsme hnojem hnojili (brambory, řepa apod.) nebo po zeleném hnojení (svazenka vratičolistá, vikev, brukev apod.), které včas zaryjeme. Ryjeme na výšku rýče a záhon připravujeme minimálně měsíc před výsadbou česneku, aby půda mohla slehnout,“ pokračuje Jan Stanzel.
Před výsadbou
Pokud máme obavu, že půda obsahuje houby, které by česnek poškodily, můžeme společně s rytím použít dusíkaté vápno, které je zároveň hnojivem i desinfekcí. Ovšem velmi nevybíravou, zlikviduje škodlivé i užitečné organizmy.
Před výsadbou se doporučuje sadbu namořit sulkou proti škůdci vlnovníku česnekovému. Je možné použít ještě fungicid. „Slyšel jsem dokonce, že stačí stroužky česneku namočit do vody.“
„Česnek pěstujeme ve sponu 25 až 60 centimetrů, já bych volil 25 až 30 centimetrů mezi řádky a v řádku zhruba 10 centimetrů od sebe. Jednotlivé stroužky vysazujeme podpučím dolů (místem, kde měl česnek kořeny) a špičkou nahoru tak, aby nad špičkou stroužku bylo 6 až 8 centimetrů půdy.“
Výsadbu neuspěcháme, je potřeba sázet česnek do studené půdy. Musíme vystihnout ten správný čas, aby nám půda nezmrzla a nenapadl sníh. Sledujeme předpověď počasí.
Pokud sázíme relativně pozdě, do Vánoc nám nenarostou listy a víme, že v našem kraji řádí mouchy houbomilky, můžeme hned po výsadbě budoucí porost česneku zakrýt bílou netkanou textilií, abychom ho před tímto škůdcem ochránili.
Jarní péče a doba sklizně
Od jara pak rozrušujeme půdní škraloup, odstraňujeme plevel, 2x až 3x v průběhu vegetace bychom měli česnek přihnojit. Začínají-li žloutnout listy, můžeme aplikovat hnojivo také na list.
Nejranější česnek budeme sklízet začátkem června, většinu odrůd začátkem července (záleží na lokalitě). Čas sklizně poznáme tak, že u nepaličáků většina porostu poléhá. U paličáků se narovnává květenství. Květenství ale odstraňujeme hned, jak se objeví, protože snižují výnos.
Jak na to? Květenství ponecháme jen na dvou nebo třech rostlinách, které nás upozorní, že je čas sklízet. A zbytek květenství můžeme využít v kuchyni na výrobu pesta nebo naložit.
Poslechněte si reportáž v Hobby magazínu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.