Chátrající huť Barbora v Jincích nespadne. První peníze na její obnovu jsou už na cestě

3. červen 2018

Chátrající huť Barbora v Jincíchna Příbramsku se po desítkách let dočká záchrany. Projekt na její opravu se pomalu rozbíhá. Nepořádek uvnitř budovy sahal až do dvou metrů. Přes zimu obec nechala suť a shnilé trámy odklidit. Záchrana technické památky přijde podle prvních odhadů asi na 60 až 70 milionů.

Huť vznikla na počátku 19. století. „ Ta pec byla svojí konstrukcí velmi pokroková,“ říká starosta obce Josef Hála (KSČM). Objekt je v současné době v zoufalém stavu. I když je vidět, že kdysi dávno to musela být překrásná stavba, která nevypadala ani jako továrna. Byl to spíš takový malý zámeček.

Poslední soukromí majitelé památkovou záchranu objektu nezvládli. Nakonec ten areál odkoupil městys Jince. „Loni v září jsme rozhodli, že objekt koupíme a zároveň jsme připravovali projekt na opravu střechy. Jen oprava střechy by stála 3,6 milionu korun, nám se podařilo sehnat prvních 500 tisíc korun ze Středočeského kraje,“ dodává starosta.

Huti Barbora v Jincích  se propadla původní střecha. Opravené části už drží jen silou vůle. Časem tady vznikne muzeum

„Je škoda, že se s obnovou nezačalo tak o 30 let dřív,“ říká Vlastimil Viták, který má nedaleko chatu.

Technická památka by po rekonstrukci měla sloužit k pořádání kulturních akcí. Venku by mohl vzniknout i amfiteátr. „Chtěli bychom zprovoznit i tu pec, obnovit původní stavby. Zároveň bychom část expozice chtěli věnovat slavnému rodákovi, houslistovi Josefu Slavíkovi,“ plánuje starosta.

Huť Barbora stojí na naučné stezce. Pokud se jí podaří opravit, bude to jeden ze zajímavých turistických cílů Středočeského kraje.

Dnes je na budovu pod rybníkem Pacovákem v Jincích smutný pohled. Obec už ale pracuje na její záchraně
V huti Barbora se dochovala část původního zařízení vodní pily. Kanály pro turbíny jsou už ale zasypané
Huť Barbora v Jincích vznikla v letech 1805 až 1810. Nechal ji postavit hrabě Rudolf z Vrbna
Spustit audio