Chceš na herectví? Máma po mně házela špinavé ponožky, říká držitelka dvou Thálií Tereza Dočkalová
Terezu Dočkalovou můžete vidět především na divadelních prknech. „První Thálii jsem získala pro mladé činoherce do 33 let. Určitě to byla motivace.“
Už deset let hraje v Divadle pod Palmovkou. „První role, kterou jsem tam měla, byla v Krvavé svatbě. Hostovala jsem, teprve po hostovačce si lidi plácnou, jestli ano, nebo ne. Byla jsem z toho hodně nervózní. Moc jsem o to stála a vyšlo to.“
Její úplně první role ale přišla ještě během studií. V ostravském divadle hrála Ninu v Čechovově Rackovi. „Bylo mi 18 a neměla jsem s divadlem žádné zkušenosti. V podstatě jsem Ninu kopírovala – taky byla mladá a chtěla k divadlu.“
Thálie dodá důvěru
Za svoje výkony byla už několikrát oceněna. První Thálii získala v roce 2011, druhou v roce 2017 za roli v inscenaci Nora ve hře Domeček pro panenky. „Ta první je pro mladé činoherce do 33 let. Z legrace říkám, že je taková dětská. Dává se za talent a je tedy naděje, že z vás ještě něco bude. Určitě to byla motivace.“
Podle ní je herectví obor, ve kterém se člověk musí pořád snažit. „Jde o to podat pokaždé dobrý výkon. Myslím také, že na začátku kariéry každého herce je trs různých pochybností a nedůvěry, a pokud dostanete nějaký štempl na tu důvěru, tak se můžete nějakým způsobem osvobodit, což myslím, že zafungovalo. Ale nemusí to být jen ceny, může to být i pochvala od člověka, kterého si vážíte.“
V rodičích zpočátku podporu pro své směřování neměla. „Máma po mně házela špinavé ponožky z prádelního koše. Vůči této profesi měla spoustu předsudků. Dnes už na moje představení chodí. V mnohém ale měla pravdu. Hodnotový žebříček jsem si musela sama znova přeskládat.“
Důležité je podání
V Divadle pod Palmovkou ji čeká premiéra hry Máma. „Je to příběh o zemřelé matce, která komunikuje se svou dcerou prostřednictvím dopisů. Dcera se jmenuje Olja, je jí 28 let, stejně jako bylo její mámě, když napsala svůj poslední dopis. A protože se jí nechce otevřít ten poslední dopis, tak začne mluvit o svém životě. Nemluví o tom, co je, spíš, o co se pokoušela, ale nevyšlo to.“
Musela se naučit 26 stran textu. „Text umím, myslím ale, že v téhle fázi je potřeba ukázat toho člověka. Takže text může klidně vypadávat, je důležitý umět být tím člověkem, aby to o něčem vypovídalo.“
Objevila se v Kriminálce Anděl. Je hodně odlišné divadelní herectví a herectví před kamerou? Kde má vystavené Thálie? Jak kloubí filmování, divadlo a péči o dceru? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.