Chtěl pracovat u slonů, ale nakonec strávil 15 let s lidoopy
Marek Ždánský se sice o zvířata zajímal od dětství, ale k práci v zoo se nakonec dostal díky šťastné náhodě. Z nástupu na pavilon lidoopů měl zprvu veliké obavy, dnes to však považuje za další šťastnou ruku osudu. Jako chovatel šimpanzů, goril a orangutanů pracoval v pražské zoo dlouhých patnáct let.
Práce chovatele v zoo je nádherná, ale po všech ohledech velmi náročná, a to zejména časově. Skloubit ji s rodinným životem bývá občas dost složité. I Marek Ždánský nakonec dal přednost své rodině, ale zůstalo mu mnoho krásných vzpomínek. Lidoopy považuje stále za své nejlepší přátele a chodí je navštěvovat, nejen do pražské zoo. Řada z těch, které důvěrně poznal, žije dnes v jiných zoologických zahradách, a to nejenom v Česku. Asi největší radost má z toho, že ho stále poznávají a reagují na něj. O své vzpomínky na své nejhezčí, nejdramatičtější, ale také smutné zážitky se šimpanzi, gorilami a orangutany se s námi podělil v dnešním vysílání pořadu Dopolední host.
Pokud chcete vědět, jaké to je, když vás nečekaně obejme šimpanz, jak náročná je péče o lidoopy, nebo proč Marek Ždánský považuje pražskou zoo za jednu z nejlepších na světě, poslechněte si záznam pořadu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.