Cíleně své pohádky nesleduju, ale mateřský vztah mám k Nesmrtelné tetě, říká režisér Zdeněk Zelenka
Ani letos nebudou o Vánocích v televizi chybět pohádky Nesmrtelná teta, Duch nad zlato nebo Rumplcimprcampr. Stojí za nimi scenárista a režisér Zdeněk Zelenka, který zanedlouho oslaví sedmdesátiny a nedávno mu vyšla další kniha.
Diváky potěšil řadou pohádek, detektivek, filmů i muzikálů. „Na bilancování je snad ještě brzo,“ směje se s ohledem na blížící se jubileum. „Ale musel jsem už vyměnit byt ve 4. patře bez výtahu za 1. patro s výtahem.“
Stále má spoustu plánů. „Mám režírovat divadelní komedii podle filmu Kdo je tady ředitel?, příští rok vyjde kniha, která rekapituluje mých 50 let na Barrandově s názvem Ach, ty komedie a čeká mě muzikál o Al Caponem.“
Obdiv kriminalistům
Aktuálně mu vychází kniha Srpnem to začalo. Obsahuje čtyři povídky, v nichž tým vyšetřovatelů pražské mordparty řeší případy čtyř vražd. Jako milovník detektivek tvrdí, že československá kriminalistika byla vždycky na obrovské úrovni.
„Mám k této profesi obdiv. Ale když k nám v roce 1968 vstoupila spřátelená vojska, československá kriminálka nebyla brána vážně. Mnoho případů se stalo ve skutečnosti jinak. Svého času jsem byl v kontaktu s pracovníky Ústavu pro studium totalitních režimů a z toho to tak vzešlo. Jsou to příběhy inspirované skutečností. V jednání je i zfilmování pro Českou televizi.“
Pohádkové Vánoce
Nejen detektivkami, ale také pohádkami se zapsal do filmových a televizních dějin. Některé se staly neodmyslitelnou součástí Vánoc. „Cíleně svoje pohádky nesleduju, ale mateřský vztah mám k Nesmrtelné tetě. Když se pohádka povede, je to sice nejdřív obrovská investice, ale pak se zúročuje. Televize už nic nemusí kupovat a má co vysílat. Třeba Kouzla králů z roku 2008 už měla dvacet osm repríz, Rumplcimprcampr třicet.“ Prozradil, že má rád i svoji menší pohádku Boháč a chudák, která je i letos v programové nabídce.
Zdeněk Zelenka vystudoval FAMU a učil se od legendárního režiséra Bořivoje Zemana. „Jeho pohádky Pyšná princezna, Honza málem králem nebo Byl jednou jeden král se mi moc líbily. Jejich humor, výběr herců. Je to chytrý a zábavný zároveň. Dneska se jde spíš proti těm stereotypům a podle mě se ubližuje tomu, na co se diváci těší nejvíc. Některé pohádky se nedají trumfnout, třeba Tři oříšky pro popelku. Vašek Vorlíček nasadil laťku vysoko. Ale v oblibě se jí vyrovná Anděl Páně od Jirky Stracha. To se také moc povedlo.“
Václav Vorlíček byl v komisi, když se hlásil na FAMU. Později o něm Zdeněk Zelenka natočil dokument. Co všechno prozradil? Jaký příběh z knihy nastínil? Jakou historku vytáhl na Bořivoje Zemana? Co odrovnalo Jiřinu Bohdalovou a kdy začala spolupráce s Viktorem Preissem? Co se chystá k jeho sedmdesátinám? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka