David a Tomáš Svobodovi zakládají multisportovní školu: Chceme kvalitní vzdělání i odborně vedený trénink
Olympijský vítěz z Londýna, moderní pětibojař David Svoboda, a mistr světa v biathle, triatlonista Tomáš Svoboda, jsou unikátní sportovní dvojčata. Jsou jednovaječná, tak není divu, že si je lidé pletou. Ve škole se ale neměnili: „Ten nápad se jednou i objevil, ale to bychom museli aspoň jeden něco umět, a to se tak často nestávalo,“ směje se David.
O sedm minut starší Tomáš přiznává, že na základní škole byl docela sígr, ale v osmé třídě se uklidnil. „David byl svědomitější, já když zabral, tak jsem byl dobrej, ale jinak jsem byl línej.“ „Tak je pravda, že on byl dravější, je to z dvojčat to silnější zvířátko, a v dospívání mu stačilo, když trochu zabral a měl super výsledky, kdežto já to doháněl tou pravidelností,“ říká David.
Triumf na olympiádě
Píle a pravidelnost se mu vyplatila, v roce 2012 přivezl z olympijských her v Londýně zlato. Jaké to je, když na olympiádě hraje česká hymna? „Určitě se každému hlavou honí něco jiného, ale asi jsou stejný ty pocity euforie a radosti z dobře vykonané práce. U mě to bylo tak vysoko, že jsem si připadal jak na drogách a vybavuju si to spíš z útržků z televize. Svoje vlastní vzpomínky skoro nemám, což je zajímavý,“ vypráví David.
Tomáš ho letěl i s jejich maminkou podpořit přímo do Londýna a velmi to prožívali. „Když se mu povedl ten šerm, to už jsme byli dojatý a natěšení, jestli to dotáhne. A bylo to takový, jak si to brácha vysnil. Bylo to neuvěřitelný, takový pohádkový. Fakt bezvadnej den.“
Pro Tomáše byla velká priorita se v životě posouvat výkonnostně. „Musel jsem dělat velký životní kompromisy a stálo mě to hodně času, ale nikdy jsem toho nelitoval,“ říká Tomáš, který několikrát triumfoval v triatlonu. David doplňuje: „Disciplína člověku nalinkuje program, a když jsem se připravoval na olympiádu, tak jsem žil až asketicky i několik měsíců. Ale když bylo volněji, tak na to pivo jsem si taky zašel.“
David ukončil kariéru ve 32 letech a dlouho se nerozmýšlel: „Bylo to moje druhé nejlepší rozhodnutí. První bylo s tím pětibojem začít. Měl jsem to v hlavě dlouho, říkal jsem si, že jakýkoli rok po třicítce je bonus. Sice mě lákala olympiáda v Tokiu, ale jsem rád, že jsem odešel ještě na vrcholu a měl možnost rozvíjet něco nového v dobrém věku.“
Kalokagathia Aliance
David si po ukončení aktivní kariéry dal dva měsíce odpočinku, kdy zjistil, že opravdu zlenivěl a sport mu chybí. Tak pokračuje jako trenér moderních pětibojařů na Dukle a s Tomášem se vrhli do projektu s názvem Kalokagathia Aliance. Pracují na založení multisportovní základní školy, kde budou mít talentované děti odpovídající podmínky a zázemí. Tomáš k tomu sděluje své zkušenosti: „Chodil jsem na vysokou, klasické denní studium, a neměl jsem takové materiální podmínky k přípravě. Trénoval jsem sám a někdy to bylo až kontraproduktivní. Proto chceme a pracujeme na tom, aby naši nástupci měli podmínky už lepší.“
„V klasické škole se vytvoří sportovní třída a pro děti je změna víceméně jen v rozvrhu. My bychom to chtěli vzít z gruntu, aby od první do deváté třídy byl sport integrální součástí výuky, včetně všech kurzů.“
Chtějí, aby škola byla pro všechny děti, které sport zajímá. Chtějí je připravovat všestranně, a až časem si budou vybírat konkrétní sporty, což považují za velkou výhodu. „Nezáleží nám výhradně na výsledcích, ale aby děti byly zdravé a veselé a měly ke sportu pěkný vztah. Chceme to mít kompletní, mít tam samozřejmě kvalitní vzdělávání, tak i odborně vedený trénink,“ vysvětluje Tomáš.
David potvrzuje, že oni sami měli vzory, ale nikdo je nevedl. „Trochu jsme se doma nudili, v důsledku čehož jsme začali sportovat a začalo nás to bavit. Naši rodiče sehráli významnou roli v tom, že nám nebránili a vytvořili skvělé podmínky. Podporovali nás tak, že když jsme si přáli nové kolo, tak třeba k Vánocům nám ho dali. Takže pro sport jsme se rozhodli samostatně. Myslím, že to je dobrý způsob výchovy,“ vypráví David.
Co pro ně znamená svoboda? Jaký je David jako trenér a vidí ve svých svěřencích olympijské naděje? Mají ještě o sedm let staršího bratra, čemu se věnuje? Poslechněte si ve Slavných dvojicích.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka