Eleonore Kinsky veřejnosti otevřela dům slavného českého skladatele Antonína Dvořáka
Pro organizaci House of Lobkowicz pracuje Eleonore Kinsky na zámku v Nelahozevsi už přes šest let. Pět let byla v jednom kole, pracovala na přípravách otevření rodného domu Antonína Dvořáka. A i díky ní tak ožila tato vzácná památka v domě číslo popisné 12, kde rodina světoznámého hudebního skladatele provozovala hostinec a řeznictví.
V tanečním sále v rodném domě Antonína Dvořáka po stisknutí tlačítka u bílého sloupu začíná hrát hudba. Nahoře se točí kruh s barevnými postavami.
„Tady byl taneční sál a stáje. Na druhé straně světnice byla hospoda,“ popisuje třiatřicetiletá Eleonore. Posledních pět let byla její hlavní pracovní náplní příprava expozice v rodném domě slavného hudebního skladatele. „Když jezdil vlakem do vydavatelství do Berlína, pokaždé jel přes Nelahozeves,“ připomíná.
Muzikoložka Eleonore má kancelář v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě. „Dvořák je pro mě srdcová záležitost, ale musím říct, že k němu patří i další velcí skladatelé, z Česka například Zelenka. Rodinně je pro mě důležitý Bach, Brahms, Schubert nebo Mozart,“ vyjmenovává Eleonore.
„Já jsem se narodila v Paříži, protože rodiče tam zrovna pracovali. Jsou z Rakouska, Německa a původně i z Česka, trošku mezinárodní. Doma mluvíme německy. Roku 1996 jsme se stěhovali zpátky do Česka, poté jsem studovala v Německu a poté v Londýně na King's College,“ vysvětluje svůj původ.
Práce u Lobkowiczů
„Lidé se mi ohledně práce smějí, protože mám e-mail Kinsky zavináč Lobkowicz. Doufám, že jsem se sem dostala díky tomu, že umím svoji práci dobře,“ pokračuje.
Ředitelka Lobkowiczkých sbírek a edukačních programů Dita Baker je ráda, že má tuto mladou ženu v týmu.
Ona je především neuvěřitelně pracovitý člověk s vášní a oddaností pro věc. Její pracovní morálka hraničí s workoholismem, což je nám v týmu Lobkowiczkých sbírek velmi blízké. Všechny vlastnosti z ní dělají těžko nahraditelnou kolegyni a rozhodně nenahraditelnou přítelkyni nás všech v Lobkowiczkých sbírkách,“ hodnotí Eleonore její vedoucí.
Že svoji práci dělá s celým kolektivem dobře, potvrzují v rodném domě Antonína Dvořáka i malé děti. Už po chvíli vědí, kdo Dvořák byl. „Byl hodně významný hudebník, a taky hodně významný muzikant, kterého známe dnes po celém světě,“ naučil se jeden malý návštěvník výstavy.
Eleonore si váží svobody, kterou u nás máme díky sametové revoluci už 35 let. „Svoboda znamená, že můžu dělat práci, která mě baví.“
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.