Herečka Ludmila Molínová: Na boj s rakovinou musíte mít dobrého parťáka

2. červen 2020

Herečka a dabérka Ludmila Molínová oslavila už sedmdesáté narozeniny, ale energie má stále na rozdávání. To dokazuje zejména na divadelních prknech, i když se nevyhýbá ani seriálovým rolím. V televizi se zatím naposledy představila jako hospodyně Vopršálková v Ohnivém kuřeti. Se stejnou energií dokázala nedávno zabojovat i s vážnou nemocí a zvítězila nad rakovinou prsu.

Ludmila Molínová vystudovala katedru loutkoherectví na DAMU, kde se stala také zakládající členkou kapely Schovanky. Jako herečka vystupovala v divadle Ateliér, Ústředním loutkovém divadle, v Semaforu ve skupině Josefa Dvořáka, v Hudebním divadle Karlín a dalších. V posledních letech účinkuje nejčastěji na Fidlovačce. Divadelních rolí má za sebou nespočet, filmových oproti tomu o hodně méně. V televizi ji známe hlavně ze seriálů. Byly to například Správná šestka, Bylo nás pět, Případy detektivní kanceláře Ostrozrak, Gympl nebo Ohnivé kuře.

V Ohnivém kuřeti hraje Ludmila Molínová jednu z rolí pro ni typických, hospodyni Vopršálkovou: „Jsem už zvyklá, i když z toho nejsem moc nadšená, že dostávám role domovnic, drbavých sousedek a protivných bab. Tady ta Vopršálková byla naštěstí alespoň legrační. Normální obyčejnou ženskou bych si ještě ale moc ráda v televizi nebo ve filmu někdy zahrála. Naštěstí tyhle role dostávám v divadlech,“ říká herečka.

Boj s rakovinou prsu

Hereckou i dabérskou práci Ludmily Molínové na nějakou dobu výrazně omezilo vážné onemocnění, rakovina prsu. Herečka patří k lidem, kteří nezanedbávají preventivní péči, a proto šla k doktorovi hned při prvním podezření, že není vše v pořádku. Lékař však jejím problémům nepřikládal důležitost a tak se jí teprve až po tři čtvrtě roce dostalo náležitého vyšetření a rovnou tvrdé diagnózy. Po malém chirurgickém diagnostickém zákroku jí bylo nečekaně oznámeno, že má rakovinu prsu a život jí může zachránit jenom okamžité ablace, tedy úplné odstranění prsu.

Xavera zajímalo, jak člověk na tak drsnou a nešetrně sdělenou zprávu reaguje: „Mojí první reakcí byl vztek, strašlivý vztek a ten hněv byl tak veliký, že mě asi z té největší rány dostal. Já už jsem totiž předtím asi osm měsíců prosila lékaře, aby mě poslali na mamograf, no a potom mě ještě na sonu špatně vyhodnotili. Takže, když mně tohle nakonec doktor nečekaně řekl a k tomu ještě dodal, že odstranění prsů je jenom malý výkon, bylo to, jako když do mě narazí vlak. Odpověděla jsem mu tenkrát větou, kterou nemohu publikovat, a vyrazila na ulici. Nějak jsem si myslela, že to rozchodím a rozběhám. A tak jsem chodila a najednou jsem se přistihla, že kolemjdoucím závidím. To, že jim nikdo neřekl, že když se nenechají zmrzačit, tak zemřou. Byla jsem plná hněvu, že mě s tím nechali takhle dlouho chodit, ale potom jsem si naštěstí vzpomněla na svého bývalého spolužáka, doktora Pechu, zakladatele sdružení Mamma Help, které pomáhalo ženám s rakovinou prsu. Po setkání s ním ze mě vztek a úzkost vyprchaly, protože na zvládnutí téhle věci potřebujete mít hlavně dobrého parťáka, a to on je. Takže mi nakonec zůstal život i obě prsa,“ přibližuje Ludmila Molínová, která se z vážné nemoci úplně uzdravila.

Sestra Mary Huberta

Ludmila Molínová na čtené zkoušce v divadle

V posledních letech vystupuje herečka Ludmila Molínová nejvíce v Divadle na Fidlovačce. Hraje například v představeních Eva tropí hlouposti, Famílie, Cizinec nebo v muzikálu Jeptišky. A právě v Jeptiškách asi nejvíce vyniká nejenom její herecké, pěvecké a komediální umění, ale i fyzická výdrž. Muzikál se hraje v opravdu velmi rychlém tempu a vidět zpívající, tančící a hrající Molínovou, která jako sestra Mary Huberta metá po jevišti bez viditelné námahy salta, to je vskutku zážitek: „Je pravda, že se sama občas podivuji, jak v sedmdesáti letech ještě na jevišti skotačím. A mám radost, že si moje o hodně mladší kolegyně zatím nestěžovaly, že bych jim nestačila,“ směje se herečka.

V další nové roli uvidíme Ludmilu Molínovou již brzy, ale v jiném divadle. A pokud vás zajímá, kde a kdy bude premiéra divadelní hry, ve které ztvární starou cikánku Isidoru, poslechněte si záznam pořadu.

Spustit audio