Hlavní zásadou vánočního hodování je nemíchat všechny dobroty dohromady

18. prosinec 2024

Vánoční přípravy vrcholí a kromě dárků už hospodyně určitě také plánují přípravu a nákup dalších vánočních dobrot. A pokud se o svátcích sejde celá rodina, je pravděpodobné, že každý přinese něco dobrého. Nakonec hrozí, že Vánoce prožijeme s žaludeční nevolností nebo podrážděným žlučníkem. Hlavní zásadou je nepřejídat se, jídla nemíchat a mezi jednotlivými chody si dopřát menší pauzu.

Máte už vše připravené na vánoční hodování? Pilné hospodyňky už mají v tuto chvíli určitě napečené cukroví a chystají nákupy a přípravy dalších dobrot, bez kterých se vánoční rodinné oslavy neobejdou. Už za několik dní vás čeká nejen kapr, ale podle tradic i husa, kachna nebo nejrůznější nádivky a sladkosti.

Mnoho rodin bude letošní svátky slavit pospolu a je proto velmi pravděpodobné, že každý přinese něco dobrého. Komplikace mohou potkat především ty, kteří dosud zažívací problémy neprožili a ochutnávání vánočních dobrot příliš nehlídají.

Hlavní zásada? Nepřejídat se a jídla nemíchat

To nejdůležitější je se nepřejídat a jídla nemíchat dohromady. Vyberte si jedno jídlo, kterého se držte, a pokud budete chtít si dopřát ještě další, naberte si pouze trošku a jenom ochutnejte.

Pokud se sejde širší rodina a budete chtít ochutnat více jídel, hlavní zásadou je vzít si pouze malý kousek a dopřát si mezi jídly pauzu, aby mohl žaludek vše dobře strávit a odpočinul si. Teprve potom pokračujte.

Na první svátek vánoční by měli být opatrní hlavně všichni „žlučníkáři“

Na první svátek vánoční se většinou peče husa nebo kachna. Tedy značně tučné jídlo. Kdo má problém se žlučníkem nebo dobře netráví mastné, měl by být opravdu hodně opatrný a vzít si raději jenom kousek masa a knedlíky. Problém může někomu dělat i dušené zelí v podobě nadýmání.

Zkrátka, každý má už nějaké zkušenosti a není dobré si při hodování myslet, že to pro tentokrát bude v pořádku. Přehnat to mohou i ti, kteří dosud žádné problémy neměli. Mastné jídlo může při větší konzumaci zažívání opravdu podráždit a pokažené Vánoce v podobě čekání na pohotovosti za to nestojí.

První pomoc? Dieta! Alespoň ráno...

Ještě než se ale projíme ke zmiňované huse nebo kachně, čeká nás nejprve štědrovečerní hostina. Pokud se ráno na první vánoční svátek probudíte a nebude vám dobře, večerní setkání s rodinou u husy nebo kachny ještě není nutné hned rušit. Jako první pomoc je nutné hned po ránu nastavit přísnou dietu – černý neslazený čaj, suché pečivo nebo karlovské suchary. Více dopoledne nezkoušejte. V poledne potom můžete vyzkoušet nějaké lehčí nemastné jídlo a polévku. A uvidíte, jak zažívání zareaguje.

Pokud se zažívání stačilo zregenerovat, můžete pomalu začínat jíst normálně a v přiměřené míře a s malými porcemi si dopřát i další slavnostní večeři. V opačném případě je nutné v dietě pokračovat. Pomoci mohou i různé tradiční recepty v podobě žlučníkového čaje nebo bylinných kapek. Pokud ani ty nepomohou, je na čase pokračovat v přísné dietě a přistoupit i k některým osvědčeným lékům z lékárny, případně zajít na pohotovost a počkat si na injekci, aby se žlučník uklidnil.

Spustit audio