Infekce tetanu hrozí především při aktivitách v přírodě
Přichází jaro a blíží se i aktivní letní období. Tedy čas, kdy většina z nás bude pracovat na zahradě, chodit do přírody a sportovat. Právě v přírodě nám nejvíce hrozí infekční nákaza - tetanus. Tetanus není možné účinně léčit. Jediná účinná léčba je prevence. Tedy očkování.
Tetanus způsobuje bakterie Clostridium tetani. Infekci nejčastěji předchází úraz s otevřenou ránou. Příznaky se projeví po latentní době 10 – 15 dní formou bolestí hlavy a tuhnutím šíje, křečemi, nemožností polykat a vysokými teplotami. Pacient je odkázán na infuze a na silnou antibiotickou terapii.
Dříve toto onemocnění nebylo léčitelné. Díky antibiotikům je v současnosti vyléčení možné, ale jediná skutečně účinná léčba je prevence. Tedy očkování. Díky očkování tetanus už není tak častým onemocněním, ale u neočkovaných se ještě může projevit.
Zdrojem infekce může být i menší poranění
Původce onemocnění se běžně vyskytuje ve střevě člověka a zvířat, především hovězího dobytka a koní, dostává se do půdy a prachu a může kontaminovat poraněné tkáně.
Ačkoliv nakažení nejčastěji předchází úraz nebo znečištěná rána, infekci je možné získat i pouhým říznutím. Tetanus může být kdekoliv a každý úraz, který může být zdrojem infekce, je nutné ošetřit i proti tetanu.
Očkování začíná už v dětství
Při krvavém zranění se automaticky se přeočkovává už po více než 5 letech od očkování. Pokud jste ztratili očkovací průkaz, informací o očkování vám sdělí praktický lékař.
Při změně lékaře se ale může ztratit i lékařská dokumentace. V tom případě je možné v laboratorním vyšetření zjistit hladinu protilátek a podle toho zvolit očkovací postup. Z pravidla se druhá očkovací dávka aplikuje 6 týdnů po první a třetí následuje po půl roce. Další dávky pak přichází po 15 letech do věku 60 let, poté 10 let. Při krvavém úrazu je nutné přeočkování.
Související
-
Mononukleóza se nedá přechodit! Léčba dietou trvá nejméně půl roku
Mononukleóza je infekční virové onemocnění, které postihuje funkci jater. Léčí se především dlouhodobou jaterní dietou a klidem.
-
V domácí lékárničce bychom měli vždy bezpečně najít první pomoc
Domácí lékárnička by měla obsahovat kromě obvazového materiálu i základní léky na zažívací potíže, horečku a dezinfekci. Vhodné jsou i některé vitaminy a lehčí analgetika.
-
Preventivní prohlídky mohou včas odhalit závažná onemocnění
V období karantén a hrozby nakažení covid-19 většina lidí zapomněla na preventivní prohlídky. Bohužel se tak často promeškala včasná diagnostika závažných onemocnění.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.