Jak končila druhá světová válka? Praha slavila mír, Příbramsko se topilo v krvi
Nacistické Německo kapitulovalo v noci z 8. na 9. Května. Svět se radoval, že je válce konec. Některé německé jednotky ale pokračovaly v boji a události ve středních Čechách dostaly tragický spád. Poslední bitva se odehrála teprve o několik dnů později. Krveprolití dodnes připomíná Památník ve Slivici – Milíně.
„K bitvě došlo v noci z 11. na 12. května 1945,“ říká ředitel příbramského Hornického muzea Josef Velfl. Američané uzavřeli demarkační čáru a přestali brát zajatce. Prchající Němci se začali hromadit na silnicích vedoucích na západ. Německé jednotky se nakonec opevnily u Milína na Příbramsku. „Z Příbrami proti nim vyrazili nejprve partyzáni, kteří byli velice tvrdě decimováni. Byli totiž ozbrojeni jen lehkými pěchotními zbraněmi a proti nim stála zkušená a vycvičená armáda,“ popisuje události Josef Velfl.
„Poté, co byli partyzáni v bezvýchodné situaci, dorazila do Příbrami sovětská armáda a příslušníci tří ukrajinských frontů. Podnikli útok a německé uskupení donutili ke kapitulaci, ke které došlo 12. května asi ve tři hodiny ráno,“ říká Velfl. Proti německým tankům a těžkým kulometům zasáhly i proslavené kaťuše. Do bojů se zapojili také američtí vojáci a čeští vlastenci.
Němci v poslední agónii vraždili civilní obyvatelstvo a počínali si při tom velmi krutě. Na poslední hodiny války vzpomíná i tehdy osmiletý Jiří Vostarek z Milína. Noc strávil s rodiči ve sklepě. „Nevěděli jsme, co se děje. Střílelo se, dunělo to a teprve k ránu vše ustalo,“ popisuje Jiří Vostarek. „Dozvídali jsme se potom, že mezi obětmi byli i milínští občané. Chlapci Štěpánovi byli zabiti několik set metrů od našeho baráku.“
Mezi posledními padl legionář z první světové války Josef Sládek z Dolu u Chraštic. Zastřelen byl dávkou ze samopalu asi v šest hodin ráno 12. května 1945.
Nacistické běsnění připomíná nejen Památník ve Slivici – Milíně, ale také desítky pomníčků v okolí. Kluby vojenské historie tady každý rok pořádají rekonstrukci bitvy.
Další zajímavosti z historie naší republiky najdete na webových stránkách http://www.slavime100let.cz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Předložila kritický audit a Válek ji obratem vyhodil. Za bývalou státní manažerku se teď postavil soud
-
Divokých 100 dní s Trumpem. Druhé období zahájil s nejnižší popularitou od dob Eisenhowera
-
Rodinná pouta a právník, který mluvil. Kauzu Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra šetří policie
-
ONLINE: Ruský dronový útok způsobil v Kyjevě požár a zranil ženu. Opět fungovala protivzdušná obrana