Jak končila druhá světová válka? Praha slavila mír, Příbramsko se topilo v krvi
Nacistické Německo kapitulovalo v noci z 8. na 9. Května. Svět se radoval, že je válce konec. Některé německé jednotky ale pokračovaly v boji a události ve středních Čechách dostaly tragický spád. Poslední bitva se odehrála teprve o několik dnů později. Krveprolití dodnes připomíná Památník ve Slivici – Milíně.
„K bitvě došlo v noci z 11. na 12. května 1945,“ říká ředitel příbramského Hornického muzea Josef Velfl. Američané uzavřeli demarkační čáru a přestali brát zajatce. Prchající Němci se začali hromadit na silnicích vedoucích na západ. Německé jednotky se nakonec opevnily u Milína na Příbramsku. „Z Příbrami proti nim vyrazili nejprve partyzáni, kteří byli velice tvrdě decimováni. Byli totiž ozbrojeni jen lehkými pěchotními zbraněmi a proti nim stála zkušená a vycvičená armáda,“ popisuje události Josef Velfl.
„Poté, co byli partyzáni v bezvýchodné situaci, dorazila do Příbrami sovětská armáda a příslušníci tří ukrajinských frontů. Podnikli útok a německé uskupení donutili ke kapitulaci, ke které došlo 12. května asi ve tři hodiny ráno,“ říká Velfl. Proti německým tankům a těžkým kulometům zasáhly i proslavené kaťuše. Do bojů se zapojili také američtí vojáci a čeští vlastenci.
Němci v poslední agónii vraždili civilní obyvatelstvo a počínali si při tom velmi krutě. Na poslední hodiny války vzpomíná i tehdy osmiletý Jiří Vostarek z Milína. Noc strávil s rodiči ve sklepě. „Nevěděli jsme, co se děje. Střílelo se, dunělo to a teprve k ránu vše ustalo,“ popisuje Jiří Vostarek. „Dozvídali jsme se potom, že mezi obětmi byli i milínští občané. Chlapci Štěpánovi byli zabiti několik set metrů od našeho baráku.“
Mezi posledními padl legionář z první světové války Josef Sládek z Dolu u Chraštic. Zastřelen byl dávkou ze samopalu asi v šest hodin ráno 12. května 1945.
Nacistické běsnění připomíná nejen Památník ve Slivici – Milíně, ale také desítky pomníčků v okolí. Kluby vojenské historie tady každý rok pořádají rekonstrukci bitvy.
Další zajímavosti z historie naší republiky najdete na webových stránkách http://www.slavime100let.cz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rok do voleb pokračuje konkurz na budoucí koaliční nevěstu pro ANO. V opozici se pospojovaly tři tábory
-
Vražda ve vězení? Smrt ukrajinské reportérky budí otázky, drželi ji v ‚ruském Guantánamu‘
-
Vrbětice jsou historický zlom pro bezpečnost Česka. Ukázaly, že jsme měli pravdu, říká šéf BIS Koudelka
-
‚Jsme připraveni vymazat Jižní Koreu z mapy.‘ Do armády přišlo za tři dny 1,4 milionu lidí, tvrdí KLDR