Jak překonat nachlazení s pomocí tradičních bylinek? Zkuste lékořici, heřmánek nebo dubové kapky
Pojem babka kořenářka je celkem běžný. Zkušené dámy v letech, které se vyznají v bylinkách, nežijí jen v pohádkách. Ale slyšeli jste někdy o nějakém dědkovi kořenáři? V Pardubicích ho znají skoro všichni, stejně jako vyhlášené dubové kapky Dědka kořenáře Břetislava Nového.
Jeho dcera Zuzana Nová pokračuje v rodinné bylinkové tradici. „Mám ještě dvě sestry a jako děti jsme díky tatínkovým bylinkám skoro nepotřebovaly lékaře. Tatínek vyrábí kapky z dubu. U nás se jim říká bomba čenichovka,“ směje se Zuzana.
„Dubové kapky vyrábí tatínek z dubové kůry a dalších bylin a stříkají se do dutiny ústní, aby vyčistily dutinu od všech virů a bakterií. Tatínek nám to stříkal i do nosu. A my slzeli, kýchali, ale pomáhalo to,“ konstatuje Zuzana Nová. Jejím velkým favoritem je ale heřmánek.
Heřmánek na rýmu i nadýmání
Heřmánkový čaj si pamatuje mnoho z nás z dětství. Je to jemná bylinka, vhodná i pro malé děti. Pomáhá našemu zažívání i proti nachlazení. Heřmánkový čaj můžete pít i preventivně. Podle bylinkářky Zuzany Nové nejvíce pomáhají bylinky, které rostou tam, kde žijeme.
„Bylinky ze zahrádky na nás mají větší vliv, protože se musí přizpůsobit stejnému prostředí jako my lidé. I když čínská medicína je fajn. Zázvor a další, ale přesto bych upřednostňovala naše bylinky. Zkoušejte různé kombinace. Hromadu bylin běžně používáme v kuchyni a přitom vůbec nevnímáme, jak si tím děláme dobře. Já jsem například objevila chrpu, nádhernou modrou bylinku. Dá se také použít na lehké nachlazení,“ přidává další inspiraci bylinkářka Zuzana Nová z Pardubic.
Lékořice na kašel
V únoru se častěji vyskytují nejrůznější respirační onemocnění.
„Určitě si plno lidí vzpomene z dětství na větrové bonbony v modrém obalu. Tu chuť dělá lékořice, což je jedna z bylinek, kterou lze použít na tlumení kašle. Má sladkou chuť, takže je to super doplněk v kombinaci s dalšími bylinami, které jsou tak trochu chuťově jinde. Diviznu nebo lípu bych použila spíš u kašle. Tymián, echinaceu nebo lichořeřišnici bych pila průběžně, dokud se stav nezlepší,“ doplňuje bylinkářka.
Poslechněte si reportáž v našem Hobby magazínu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.