Jak úspěšně vypěstovat stromkový angrešt?
Stromkový angrešt patří ke stálicím českých zahrádek a díky nově vyšlechtěným odrůdám, odolným proti padlí, se stále pěstuje, ať už jako keř nebo stromek. Do menších zahrad je vhodnější stromek, přece jen zabere méně místa a také se pohodlněji očesává.
Angrešt snese i polostín, ale nejlépe se mu bude dařit na slunném místě. Pro stromkový angrešt je důležitá opora – kůl nebo tenká trubka, kterou umisťujeme nejlépe na východní stranu. Uvazujeme nad roubem, pod roubem a uprostřed kmínku, aby se nevytvořilo tzv. „bříško“ – obloukovité vyhnutí. Úvazek by měl být osmičkový a není na škodu obalit místa úvazu na kůlu nebo trubce nějakým měkkým materiálem, dobře poslouží například tubex, což je pěnový izolační materiál.
Střih a hnojení
Před výsadbou zakrátíme kořínky, které byly poraněné při dobývání stromku ve školce, řez by měl být čistý, bílý. Stejně tak zakracujeme větvičky v korunce na 3 až 5 pupenů a tak, aby na konci větvičky byl pupen venkovní.
Hnojíme postupně, a pokud chceme vyhnojit i výsadbovou jámu, musíme ji vyrýt hlouběji, použít uleželý hnůj a ten zakrýt ještě nejméně 20 centimetry zeminy, aby nespálil kořínky. Je dobré udržovat pěkně okopané rabátko bez trávy a plevelů, které zbytečně odčerpávají živiny.
Angrešt v kuchyni
Angrešt je nejlépe jíst čerstvý, kdy obsahuje nejvíce vitamínů. Svou výraznou chutí ale dobře poslouží také v bublaninách. Do kompotu by se měly použít nepřezrálé pevné plody a z angreštu uvaříme i dobrou marmeládu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.