Jaká budoucnost čeká Statenice? Před chystaným referendem se místní sešli na veřejné debatě s odborníky
Ve Statenicích nedaleko Prahy budou na začátku října hlasovat v referendu o plánované zástavbě obce. Ta by se podle smluv, které už její vedení podepsalo s developerem, měla rozrůst z necelých dvou až na osm tisíc obyvatel. V referendu se bude rozhodovat o tom, jestli má obec udělat všechno pro to, aby spolu s novým bydlením vznikla v obci třeba škola.
Vedení Statenic tvrdí, že kdyby se pokusilo podepsané smlouvy změnit nebo výstavbu nových bytů a domů zdržet, hrozí obci soudní spor.
„Já se spíš obávám toho, že to je páka nebo výhrůžka, kterou bude vedení obce a developer používat v té kampani k referendu. Ale samozřejmě nikdo z nás nechce, aby obec čelila soudním žalobám, aby třeba musela zastavit nějaké projekty, které už běží,“ říká Zuzana Hanáčková, která ve Statenicích bydlí.
Čtěte také
Podle ní by obyvatelé měli mít možnost se k věci vyjádřit. „Myslím si, že je to správně, protože způsob, jakým ty smlouvy byly projednávány a podepisovány, byl naprosto netransparentní, pokoutný.“
Referendum, kterému se vedení obce bránilo a nakonec ho vyhlásil soud, má mít dvě otázky. Zda má obec udělat všechno proto, aby spolu se zástavbou zaplatil developer i další občanskou vybavenost. To můžou být třeba hřiště, parky, sportoviště, obchody nebo školy.
A v druhé otázce řeší referendum i dopravní obslužnost. Ze Statenic jezdí velké množství lidí každý den do Prahy už teď a na silnější provoz podle přípravného výboru referenda není obec připravená. Ani jednoho ale podle obyvatele Statenic pana Michala nemůže obec dosáhnout, proto nedává smysl ani o tom hlasovat v referendu.
„Nemůžeme mít nerealistické požadavky a tyto požadavky jsou bohužel nerealistické, to si prostě přiznejme. To je mimo mísu, mimo nějaký rámec kontribucí, které jsou, které fungují. Toto jsou věci, které nemůže obec podmiňovat,“ vysvětluje.
Dopad na celý kraj
Na debatu přišla i hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková z hnutí STAN. Podle ní jsou již podepsané smlouvy pro obec nevýhodné. Kromě toho budou mít ale negativní dopad i na kraj, především v oblasti dopravy a školství.
Čtěte také
„Ono to totiž není jenom o školkách a základních školách. Samozřejmě, když nám tady prostě přibude šest a půl tisíce obyvatel, tak to znamená pro ně také postavit střední školu,“ dodává.
Setkání pořádal přípravný výbor referenda. Podle jednoho z jeho členů Jana Kozáka přizvali i vedení obce. To ale odmítlo.
„A navíc se vyjádřilo i veřejně na webu, že s touto aktivitou nemá vůbec nic společného, absolutně ji nepodporuje a vlastně se od ní úplně veřejně distancovalo. Pojmenovalo ji jako nějakou soukromou aktivitou. Je to až absurdní, ale tak to prostě je,“ popisuje Kozák.
Podobné setkání s debatou nad budoucností obce mají v plánu pořádat do, do konání referenda ještě alespoň jednou.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Hrad už se soudu dvakrát ptal, co se děje. Speciálové si bez vysvětlení nepřišli pro abolici ani usnesení
-
Obranná linie, zákopy i plot proti nelegální migraci. Jak Pobaltí a Finsko chrání východní křídlo NATO
-
Klíč ke Kremlu. Kdo je ‚kolektivní Putin‘?
-
Hackeři zveřejnili skoro 16 miliard údajů a hesel. Data unikla i z Applu, Facebooku nebo Googlu