Jazzová zpěvačka Petra Ernyeiová vyrůstala obklopena rytmem. Ke svému jubileu chystá nové písně
V životním příběhu jazzové zpěvačky Petry Ernyeiové jednoznačně platí známé rčení „jablko nepadá daleko od stromu“. Narodila se do hudební rodiny, a přestože byla odchována jazzem a rytmem, svou cestu ke zpěvu si hledala sama. Dnes svým krásným hlasem obsáhne několik žánrů, věnuje se autorské tvorbě i organizaci hudebních akcí.
Česká jazzová zpěvačka Petra Ernyeiová letos oslaví významné životní jubileum. U příležitosti svých padesátin plánuje významné rozšíření své umělecké tvorby.
Je zpěvačkou, která obsáhne několik žánrů, působí jako vyhledávaná lektorka zpěvu a věnuje se i autorské tvorbě. Svůj temperament ale nasměrovala i na organizaci hudebních akcí. V roce 2022 založila hudební festival VOCAL – NOC ZPĚVAČEK, který se zaměřuje na oslavu ženského zpěvu a poskytuje platformu pro talentované zpěvačky z různých hudebních žánrů.
Letošní třetí ročník tento originální festival katapultoval mezi přední pražské hudební akce. Jakkoliv má Petra Ernyeiová organizační talent a skvělé nápady, je především zpěvačkou, která má svému publiku stále více co předávat. Zraje totiž jako víno.
Rytmus součástí genové výbavy
Petra Ernyeiová byla obklopena rytmem a jazzovou hudbou už v kolébce. Její tatínek Ondřej Ernyei (1944–2009) byl hudební organizátor a především skvělý hráč na banjo. Založil několik jazzových skupin (např. Jazzfonický kvintet) a inicioval různá seskupení hudebníků jazzu. Ti všichni zkoušeli u Ernyeiů doma. Pro malou Petru byla přítomnost nejlepších jazzových hudebníků doma v obýváku naprostou samozřejmostí. Aniž si to uvědomovala, rytmus nasávala až „do morku kosti“.
Ondřej Ernyei ale velmi dobře znal náročnost své profese. Talentovanou Petru do hudební dráhy nenutil, nechával jí volný prostor i svobodné rozhodování o budoucí profesi. Věděl, že má-li to být, hudební múza Petru povolá. A to se stalo.
Když pekařka peče housky
Už v první třídě si zapsala na papír, že chce být zpěvačkou. Na vysvědčení měla až do deváté třídy téměř samé jedničky. Studovat hudbu klasickou na Pražské konzervatoři se ale Petře nechtělo. Náročná studia na jiné škole by jí zase neumožňovala věnovat se zpěvu.
Rozhodla se pro nejjednodušší cestu a vyučila se pekařkou. Tehdy ještě netušila, že jí právě pekařina později zachrání od finančních potíží v období covidu, kdy byla v období karantény nucena přestat vystupovat.
Po vyučení ještě vystudovala jeden ročník Pražské konzervatoře na oddělení populární hudby. Měla krásný přirozený hlas, dokonalý rytmus i chuť začít tvořit. Její umělecká kariéra začínala postupně, její talent jí ale razil cestu.
Od jazzu k autorské tvorbě
Ačkoliv Petra Ernyeiová zcela přirozeně začínala jako jazzová zpěvačka, postupně pronikala i do jiných žánrů. Začala si uvědomovat své židovské kořeny a nejprve se orientovala na židovskou hudbu. Ostatně v prosinci roku 2021 vydala své album písní židovských autorů: To jsem já – This Is Me.
To už byl pouze krok k dalším hudebním objevům. Petra neustále rozšiřuje svůj hlasový potenciál a dnes má široký repertoár napříč různými žánry – ať už se jedná o jazz, latin, židovské a sefardské písně a samozřejmě nechybí ani známé evergreeny slavných autorů.
Stále větší prostor má také její vlastní autorská tvorba. Ráda vystupuje v duu se svým partnerem, kytaristou Adamem Tvrdým. Spolu si už zahráli v indickém Bengaluru, Vancouveru, Athénách, Berlíně a plánují vystoupení na jazzovém festivalu v Itálii.
Další oblíbenou formací je trio, ve kterém se k Petře a Adamovi přidává kontrabasista Petr Dvorský a společně procestovali celou Evropu. Petru můžete slyšet i ve větším uskupení „Petra ERNYEI a Jazz six“, do kterého přizvala přední české muzikanty. Jejich program je možné spíše nazvat „Jazzová smršť“. Odkazují se na energickou hudbu 50. a 60. let 20. století, kde je prostor i pro bravurní improvizace.
Čas začít komponovat
Petra Ernyeiová si prošla dlouhou uměleckou cestu a stojí v roce svého jubilea na dalším životním mezníku. Dosud jako zpěvačka zpívala především písně jiných autorů. To jí přestává stačit. Uvědomuje si, že má v sobě mnohem více hudby.
Jako zralá žena s mnohaletou hudební zkušeností by ráda vše ještě více propojila ve své vlastní autorské tvorbě. Těší se, že texty svých vlastních písní bude komponovat v českém jazyce. Letošní léto zasvětí tvůrčí práci. Koncem roku pak své jubileum oslaví novou autorskou hudbou a písněmi, které budou synergií její osobnosti, hudebních i životních zkušeností i originálního hlasového potenciálu.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.