K čemu je dobré odkorňování?
Na Šumavě dobrovolníci loupou kůru ze stromů. Proč? To jsme se dozvěděli z rozhovoru s mluvčím Správy Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava Pavlem Pechouškem.
Loupání kůry se týká samozřejmě stromů napadených kůrovcem. Metodu jsme použili v lokalitě Smrčina. Je to metoda, která je šetrná k přírodě, prakticky jako jediná přichází v úvahu v těchto oblastech.
Kolik se zatím na práci vystřídalo lidí? Prý už se jedná o tisícovku oloupaných stromů...
Ano, k dnešnímu dni (tj. 13.7.) je to přesně 975 oloupaných stromů. Nyní se práce zastaví, a bude se loupat ještě později v srpnu. Na výzvu národního parku se přihlásilo zhruba 50 lidí, z toho asi 30 lidí splňovalo předpoklady, tj. byli držiteli oprávnění pro výškové práce a měli na tento druh prací živnostenský list.
Jaká část z celkového množství napadených stromů je takto ošetřena?
Rozhodně velká část napadených stromů.
Dostávají pomocníci za práci nějakou odměnu nebo je to čistě dobrovolnická činnost?
Jsou placeni. Cena za odkornění nastojato jednoho stromu se pohybuje v rozmezí od 2000 do 2500 Kč.
Jak dlouho trvá takové odkornění stromu?
Liší se to podle zručnosti pracovníka, ale i podle toho, v jakém stavu je ten který strom. Včera jsem mluvil s jedním studentem z Dačic, ten říkal, že za jeden den stihne odkornit 3 stromy.
Co se potom dělá s tou napadenou kůrou?
Ta kůra zůstává pod stromem a kůrovec v ní zahyne, protože uschne. Není tedy potřeba ji pálit nebo jiným způsobem likvidovat.
V řadě lokalit není možné kůrovcem napadené stromy asanovat běžným způsobem, protože jde o nejcitlivější oblasti národního parku, kde byla vyhlášena bezzásahovost. Jediná metoda aktivního postupu proti lýkožroutu smrkovému, u níž se podařilo dosáhnout shody, je loupání stromů na stojato. Jde o zbavování napadených stromů kůry v době líhnutí brouka tak, aby došlo k jeho zničení dřív, než je schopen vyletět a napadnout další stromy. Za normálních okolností jsou smrky vůči kůrovci sice do určité míry odolné, ale za kalamitní situace, s níž se momentálně NP Šumava potýká, už ne.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Svěřenské fondy zjevně nefungovaly.‘ Jak by mohl Babiš podle expertů vyřešit po volbách střet zájmů?
-
Pád Asada? Rusové se mohli podílet na zákulisní dohodě, naznačuje expert
-
V Brně se odtahuje polovina aut co před deseti lety. Město platí firmy paušálem, nemají důvod se ztrhat
-
Deprese láme vůli, nejde o lenost, lidé neumějí prožívat příjemné emoce. Jakých signálů si všímat?