Kateřina Cajthamlová: Záchranku volejte hned, když se objeví první příznak cévní mozkové příhody
Cévní mozková příhoda, lidově zvaná mrtvice, je druhá nejčastější příčina úmrtí v České republice. Včasný lékařský zásah může zachránit život i urychlit léčbu následků.
Podle Kateřiny Cajthamlové jsou všechna tři slova v názvu tohoto onemocnění výstižná. „Slovo příhoda říká, že je to rychlá věc. Slovo cévní znamená, že se něco stane cévě v mozku. Ta se buď ucpe, nebo praskne. Takže buď do mozku nejde krev, nebo se do mozku vylije krev. Výsledkem je poškození mozkových funkcí a podle toho, kde se to stane, vznikají příznaky,“ vysvětluje lékařka a doplňuje.
„Příznaky cévní mozkové příhody vznikají velice rychle a my nesmíme čekat, až se rozvinou všechny. Jakmile se objeví první, je nejlepší okamžitě volat záchranku a nechat odvézt člověka do nemocnice na specializované centrum.“
Jaké příznaky jsou pro mrtvici typické a jak rychle se rozvíjejí? Jakým způsobem lze po onemocnění urychlit návrat zpět do běžného života. Poslechněte si v záznamu pořadu. Uslyšíte také odpovědi doktorky Kateřiny Cajthamlové na telefonické dotazy posluchačů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka