Kdo by neznal kněžnu z knihy Babička od Boženy Němcové. Znáte však příběh ženy, jež jí byla předobrazem?
Kateřina Frederika Vilemína Benigna Kuronská, kněžna Zaháňská pocházela ze šlechtického rodu, jehož statky se nacházely na území dnešní Litvy, Polska i Čech.
Narodila se v roce 1781, údajně byla krásná, inteligentní i vzdělaná. Její salon byl proslulý a přitahoval umělce i šlechtice. Dokonce padla do oka i jednomu významnému politikovi a byl z toho na svou dobu pořádný skandál. Kněžna Zaháňská totiž měla dlouholetý poměr s rakouským kancléřem Metternichem. Dokládá to sbírka více než 600 vášnivých dopisů.
Ani jedno ze tří manželství kněžny Zaháňské nebylo šťastné. Jediné dítě měla velmi mladá se svým milencem, švédským generálem, které dala na vychování jeho příbuzným. Po těžkému porodu další děti mít nemohla, podporovala tak dívky z jiných rodin. Mimo jiné i dceru svých zaměstnanců, Barboru Panklovou. Její pozdější literární dráhu však už sledovat nemohla, zemřela roku 1839 ve Vídni.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.