Když sovětské tanky u Davle narazily v roce 1968 na Němce a americké vojáky, nikdo nechápal, co se děje
Okupace v roce 1968 překazila natáčení válečného filmu Most u Remagenu. Američtí filmaři tehdy využili měchenický viadukt a davelský most. Když sovětské tanky u Davle narazily na Němce a americké vojáky, nikdo nechápal, co se děje.
Americký film Most u Remagenu zachycuje bitvu o důležitý most přes Rýn. Na původním místě nebylo možné natáčet, a tak filmaři hledali jinde. Nakonec vybrali most v Davli.
Davelští občané byli spokojeni, chlapci v kostýmech hitlerjugendu si, podle davelské kroniky, vydělávali tehdy za den až 60 korun. Natáčení šlo skvěle a po Davli se proháněly spojenecké i německé tanky. Vojáci z okupační armády Varšavských vojsk 1968, kteří na ně narazili, však nevěřili vlastním očím. Zpočátku vůbec nechápali, že jde jen o o komparz a filmové rekvizity. Natáčení potom samozřejmě skončilo a filmaři si museli hledat náhradní lokality – například u Hamburku.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.