Ke krmítku létají nejčastěji sýkory koňadry, ukázala to akce Krmítka
Začátkem ledna proběhla akce Ptačí krmítka, první celorepublikové sčítání ptáků, kteří létají k našim krmítkům. Pozorovatelé si během jednoho víkendu vyhradili hodinu času a během té hodinky zapisovali, který druh a v jakém počtu na jejich krmítko přilétl. A nesčítalo se pouze u krmítka, ale sčítali i pozorovatelé v krajině, ty ptáky, kteří se objevili v jejich výhledu. Zapsali si třeba volavky, kachny nebo různé druhy dravců.
Akce se zúčastnilo téměř 14 a půl tisíce pozorovatelů, kteří odeslali přes deset tisíc sčítání. Sčítali nejen jednotlivci, ale krmítko pozorovali i celé rodiny. Průměrně během hodiny sledování spatřili pozorovatelé 32 ptáků, v šesti druzích. Nejvíce se pozorovalo ve Středočeském kraji.
Na následujícím videu couvá strakapoud velký po noze krmítka. Záběry redaktorky Jolany Novákové ocenila i České společnost ornitologická. Podobné chování strakapouda velkého ještě prý zaznamenáno nebylo.
Z průběžných výsledků vyplývá, že na krmítka nejčastěji usedají sýkory koňadry, vrabci, ti polní i domácí, sýkory modřinky či zvonek zelený. Pořadí si můžete prohlédnout zde: https://krmitka.birdlife.cz/vysledky.
Alena Skálová z České společnosti ornitologické říká: „Velmi mile nás překvapil počet účastníků sčítání, jsme nadšení, nečekali jsme to. Akci plánujeme jako dlouhodobou, příští rok v lednu se uskuteční další pozorování. Svou účastí jste poskytli důležité údaje o stavu našich přezimujících ptáků a máme velikou radost, že jste u historicky prvního ročníku sčítání ptáků na krmítkách v ČR byli s námi.“
Ptáky na krmítku přikrmujeme přibližně od listopadu do března. K příštímu sčítání se můžete přidat i vy. Nezapomeňte potravu pravidelně doplňovat, aby bylo na vašem krmítku hodně živo. Pozvěte ke sčítání i své kamarády a známé, čím více vás bude, tím cennější data se získají.
A tady je ukázka průběžných výsledků sčítání:
- sýkora koňadra
- vrabec polní
- vrabec domácí
- sýkora modřinka
- zvonek zelený
- stehlík obecný
- hrdlička zahradní
- kos černý
- pěnkava obecná
- čížek lesní
- brhlík lesní
- straka obecná
- strakapoud velký
- sýkora babka
- drozd kvíčala
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.