Kolik mělo Československo námořníků? Dozvíte se to v Námořním muzeu ve Veletově na Kolínsku

14. květen 2025 09:00

Česko sice moře nemá, ale ve Veletově na Kolínsku můžete navštívit Námořní muzeum. Parta nadšenců tam sbírá příběhy lidí, kteří se plavili na zaoceánských lodích a mnohdy svému řemeslu obětovali celý svůj život.

Veletov leží u Labe, po kterém se dostanete až do Hamburku. Právě tam často začínala cesta mnoha českých dobrodruhů, kteří se rozhodli prožít život na zaoceánských nákladních lodích. Z cest po celém světě si vozili nejrůznější suvenýry v podobě vycpaného krokodýla, obří langusty nebo žraločích čelistí.

„V současné době se můžeme pyšnit tím, že dokážeme zmapovat historii Československé námořní plavby od jejího vzniku až po její neslavný konec v 90. letech,“ říká Martin Bednář z České lodní společnosti, která Námořní muzeum provozuje. Celkově bylo ve flotile Československé námořní plavby 44 lodí. Některé z nich dosahovaly úctyhodné velikosti.

Československá flotila se plavila pod výraznou vlajkou

Mnozí Středočeši budou například překvapení příběhem lodi La Grace, na které se plavil Augustin Heřman, rodák ze Mšena u Mělníka. „Byl to opravdový pirát z Karibiku,“ usmívá se Zuzka Hledíková, která v muzeu provádí a často si při tom vyslechne pozoruhodné lidské příběhy. Do muzea totiž míří nejen bývalí námořníci, ale také jejich dnes už dospělé děti a manželky.

Mnozí námořníci věnovali muzeu zajímavé exponáty, lodní modely, kapitánské čepice, parádní uniformu nebo album fotografií. Nechybí zde ani několik kormidel, avšak nejzajímavější kormidlo v expozici nepochází z československé lodi, ale z lodi známého miliardáře Onassisse.

Námořní čepice kapitána Československé námořní plavby

Námořní muzeum ve Veletově na Kolínsku se stále rozrůstá. Mezi exponáty najdete nejenom nádobí s vlajkou Československé námořní plavby, ale také jídelní lístky, které dokládají, že o námořníky bylo dobře postaráno. Neméně zajímavé jsou artefakty z baťovské éry, mezi které patří dobový model jedné z Baťových lodí Little Evy. „Roku 1932 zakoupil Jan Antonín Baťa tuto loď pro potřeby svého obuvnického impéria,“ vysvětluje Martin Bednář, který neskrývá nadšení z nových přírůstků. Ve sklepě rodiny jednoho z bývalých československých námořních kapitánů se našel nejen tento model Baťovy lodi, ale také lodní deník a další písemnosti.

Námořní muzeum Veletov zahájí novou sezónu 17. května 2025. Otevřeno bude o víkendech nebo podle předchozí domluvy. Poslechněte si reportáž Báry Kvapilové.

Spustit audio