Kostelní Lhota na Nymbursku je Vesnicí roku 2022. Komise hodnotila péči o zeleň i úspory energií
Vesnicí roku 2022 je Kostelní Lhota na Nymbursku. Výsledky soutěže, které se letos zúčastnilo 175 obcí, v sobotu vyhlásili v Luhačovicích na Zlínsku. Vítězná obec obdrží od ministerstva pro místní rozvoj finanční odměnu přes dva a půl milionu korun. Druhé místo obsadily Třeštice z kraje Vysočina, třetí pak skončila Poniklá z Libereckého kraje.
Komise vybírala ze 13 finalistů, vítězů krajských kol. U soutěžících obcí hodnotila například společenský život, aktivity obyvatel, podnikání, ale i občanskou vybavenost, úspory energií nebo péči o veřejná prostranství a zeleň.
Vítěze organizátoři vyhlásili v sobotu odpoledne na přehlídce Jarmark venkova, která je součástí mezinárodního festivalu dětských folklorních souborů Písní a tanců v Luhačovicích na Zlínsku. Na jarmarku se divákům představovali jednotliví finalisté.
Cenu veřejnosti získaly v internetovém hlasování Třeštice, dostaly přes 7000 hlasů. Koláčovou cenu za nejlepší domácí koláče obdržela Zašová ze Vsetínska ve Zlínském kraji.
Z téměř 300 kilometrů vzdálené Kostelní Lhoty, která má necelých 900 obyvatel, přijely do Luhačovic desítky lidí. Okamžitě po vyhlášení výsledků nadšeně gratulovali starostovi vesnice Tomášovi Drobnému (kand. Za rozvoj Kostelní Lhoty).
„Především je to ocenění práce všech obyvatel obce. To co dokázali, jak se dokázali semknout, připravit se na hodnotitelskou komisi a zároveň to, co všechno dělají během celého roku, to bylo neskutečné,“ řekl starosta.
Vyzdvihl bohatý spolkový život v obci i investice za poslední roky, díky kterým se v Kostelní Lhotě podařilo zvelebit veřejná prostranství nebo školu. Obec od církve získala také kostel.
„Během tří let se jej podařilo prostřednictvím asi sedmi různých dotací zrekonstruovat, včetně nejbližšího okolí. A kostel pro nás není jenom symbolem, že jsme Kostelní Lhota, ale zároveň je to i místo potkávání,“ uvedl Drobný.
„Noclehárna Prahy“
Obec podle něj do jisté míry trpí tím, že je v blízkosti hlavního města. „Jsme, když to přehnaně řeknu, noclehárna Prahy. Ale myslím, že se nám docela daří bojovat s tímhle hendikepem. Snažíme se právě proto co nejvíce podporovat komunitní život, abychom tohle potírali. Aby to opravdu nebylo jen jezdit do Prahy a zpátky,“ řekl Drobný.
Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) před vyhlášením výsledků ocenil energii a odvahu všech starostek a starostů, kteří své vesnice do soutěže přihlásili. „Prezentují svou práci, práci ve svých obcích a ukázali, že naše vesnice a náš venkov má i v těžkém období svým lidem stále co nabídnout a čím se pochlubit,“ řekl Bartoš.
Do finále se dále dostaly Albrechtice nad Vltavou z Písecka v Jihočeském kraji, Biskupice ze Svitavska v Pardubickém kraji, Kařez z Rokycanska v Plzeňském kraji, Lukavec z Litoměřicka v Ústeckém kraji, Velká Hleďsebe z Chebska v Karlovarském kraji a Žďár nad Metují z Náchodska v Královéhradeckém kraji. Jihomoravský kraj reprezentoval Kostelec na Hodonínsku, Olomoucký kraj Slatinice na Olomoucku a Moravskoslezský kraj Závada na Opavsku.
Vítěz a nositel titulu Vesnice roku 2022 získá finanční odměnu v dotaci od ministerstva pro místní rozvoj ve výši až 2,6 milionu korun. Soutěž se koná od roku 1995 a vyhlašují ji Spolek pro obnovu venkova ČR, Svaz měst a obcí ČR a ministerstva pro místní rozvoj a zemědělství.
Jejím cílem je vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů a obyvatel, kteří se snaží nejen zvelebovat svůj domov, ale rozvíjejí i místní tradice a zapojují se do společenského života v obci.
V předchozích dvou letech se soutěž neuskutečnila. V roce 2019 se o titul Vesnice roku ucházelo 206 obcí, získala jej tehdy Lipová z Děčínska v Ústeckém kraji.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nejvíce peněz jsem Motoristům dal zatím já. Věříme, že Chlada ani jiné sponzory neodradíme, říká Šťastný
-
Pendolino v Zábřehu jen o centimetry nesrazilo lidi přebíhající koleje. Strojvedoucí aktivoval rychlobrzdu
-
Úřad zahájil řízení o odebrání licence fotovoltaické elektrárny. Odsouzená firma dluží státu miliony
-
ONLINE: ‚Vojáci se bojí víc zranění než smrti.‘ Desetitisíce Ukrajinců přišly ve válce o končetiny