Krannerova kašna na pražském Smetanově nábřeží po letech opět slouží svému účelu
Až do poloviny 19. století bylo dnešní Smetanovo nábřeží v Praze mezi Karlovým mostem a Národním divadlem jen volným písčitým prostranstvím, které se pozvolna svažovalo k řece. V letech 1841 až 1845 zde vzniklo první pražské kamenné nábřeží. Dnes ho navíc zdobí pozoruhodná kašna a zároveň pomník.
Krannerova kašna či Pomník Františka I. nebo Hold českých stavů je téměř 30 metrů vysoká stavba tyčící se v parčíku Národního probuzení. Má tvar fiály a stojí od roku 1850. Kašnu zdobí figury tehdejších českých krajů, alegorická postava Prahy, a sochy vědy, umění, míru, hojnosti, orby, hornictví, průmyslu a obchodu.
Nápad postavit císaři Františku I. pomník se zrodil už v dubnu 1835, krátce po jeho smrti. Pak se deset let přemýšlelo, jak by měl vypadat. Základní kámen položili v srpnu 1845 a pět let nato bylo hotovo. Realizace se protáhla i kvůli revolučním událostem v letech 1848 až 1849.
Kašnu v novogotickém stylu, jejímiž autory byli architekt Josef Kranner, spolutvůrce dostavby chrámu svatého Víta, a sochař Josef Max, slavnostně odhalili roku 1850. Do pomníku ve tvaru vysoké fiály, vyrůstající z osmicípé nádrže, byla pod baldachýn vsazena bronzová jezdecká socha císaře.
Ta ovšem v kašně pobyla jen krátce. V červnu 1919, po vyhlášení samostatného Československa, v atmosféře odporu ke všemu habsburskému, jezdeckou sochu sundali a odstěhovali do lapidária Národního muzea. Tam odpočívala dlouhá desetiletí. Až v souvislosti s opravou se František I. v roce 2003 do kašny vrátil. Současně sem byla opět přivedena voda a kašna začala sloužit svému původnímu účelu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Drahé hodinky i přezdívka ‚bezdomovec‘. Ficův životní styl přiživuje nejasnosti ohledně jeho příjmů
-
Kalifornii pokryl růžový zpomalovač požárů. Ekologové varují před toxickými účinky směsi
-
Musk se stává novodobým krysařem, říká Bartošek. ‚Zasazuje se o svobodu slova,‘ nesouhlasí Hraba
-
Poslankyně: Sněmovna je neefektivní a svým voličům neumím vysvětlit, proč to nedokážeme změnit