Krásy Bílých Karpat poznáte zblízka v Domě přírody ve Veselí nad Moravou. Od vrcholků až po podzemí
Nedaleko přístaviště na Baťově kanále ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku otevřel Český svaz ochránců přírody Dům přírody Bílých Karpat. Pestrá interaktivní expozice seznamuje návštěvníky se všemi přírodními zajímavostmi této chráněné krajinné oblasti. Nevšední formou ukazuje tamní louky i podzemí.
Expozice se nachází v interiéru i ve venkovní části. Návštěvníky nejdřív zavede do místnosti, které dominuje velký dřevěný ostrůvek, na kterém svítí mapa Bílých Karpat. Na stěny kolem jsou pak promítány záběry místa, které si vyberou, pořízené dronem.
Zblízka tu pak můžete poznat vyhlášené bělokarpatské louky, které patří k druhově nejbohatším společenstvím nejenom u nás. Na pouhých 16 metrech čtverečních je možné napočítat přes sto druhů rostlin. Expozice nabízí také audionahrávky místních zvířat, aby je pak návštěvníci mohli ve volné přírodě sami rozeznat. A podívat se tu mohou i do podzemí, kde zjistí, jací živočichové žijí ve zdejší půdě a podílejí se na rozpadu organické hmoty.
Spousta zábavy a poznání čeká návštěvníky i venku, kde se nachází pohádková skrýš pro děti nebo obří model meandru řeky Moravy, do kterého je možno nahnat vodu. „Je tu ohniště s posezením, bylinková zahrádka nebo hmyzí hotel. Jsou tu také vysazené krajové odrůdy stromů, které se nachází tady v Karpatech,“ popisuje manažerka projektu Dům přírody Bílých Karpat Jitka Říhová.
Související
-
Trezor přírody je multimediální expozice v Horní Lidči. Místní krajinou tu provází mobilní pařezy
V Horní Lidči na Vsetínsku najdete unikátní centrum, které nabízí takzvaný Trezor přírody. Krásy místního kraje ukazuje pomocí moderních technologií.
-
Krásy Bílých Karpat
Orchidejové louky, tajemné vědmy, stará řemesla nebo průzračné studánky. To je část bohatství Bílých Karpat, o kterém vám v cyklu reportáží vypráví publicista Petr Slinták.
-
Naučná stezka Hradčovice – Drslavice vás provede Prakšickou vrchovinou a ukáže Bílé Karpaty
Prakšická vrchovina není v kraji zrovna známým pojmem. Tento přírodní park ale rozhodně stojí za návštěvu. Ukážeme vám jej pomocí naučné stezky Hradčovice – Drslavice.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.