Kůže má celoživotní paměť. Mezi hlavní rizikové faktory vzniku rakoviny kůže patří slunění a dědičné dispozice
Počet zjištěných výskytů rakoviny kůže každým dokem stoupá. Je to ale nejen kvůli růstu tohoto onemocnění. Stále více lidí dochází na pravidelné preventivní prohlídky, a toto závažné onemocnění je tak včas odhaleno a evidováno.
Na pravidelné prohlídky bychom měli docházet minimálně jednou za rok. Mezi hlavní rizikové faktory patří především slunění – tedy UVB i UVA záření. Rozhoduje i typ kůže. Pokud máme světlou pleť, modré oči a světlé nebo zrzavé vlasy, patříme k rizikovým skupinám, jejichž kůže se může rychle spálit. Důležitou roli hrají i dědičné dispozice.
Ochrana před sluncem
Kůže má celoživotní paměť a nejvíce je ohrožená právě v místech, kde už jednou byla spálená. Pokud jsme dopustili, aby se kůže na slunci spálila, pravděpodobnost vzniku rakoviny kůže je vyšší.
Při neopatrnosti si spáleniny od kůže může způsobit i člověk s tmavší pletí. Kůži bychom proto měli chránit celoročně denními krémy s SPF faktorem. Běžný denní ochranný krém by měl mít minimálně SPF 15. Pro letní opalování již musíme mít vyšší faktor, ideálně SPF 50. Důležitý je ale způsob jejich aplikace.
Rozhodně nestačí opalovací krém aplikovat až ve chvíli, kdy už jsme na sluníčku. Běžné opalovací krémy pro dospělé se musí tzv. „navázat na kůži“. Měli bychom se tedy namazat už doma nebo na hotelu s dostatečným časovým předstihem. Po příchodu na pláž pak ještě jednou krém aplikujeme.
U moře se mažte častěji
Musíme počítat s tím, že se při koupání krém smyje. Především děti bychom měli namazat ještě dříve, než skočí do vody. Vodní hladina odráží jas a sluneční paprsky a zvyšuje intenzitu světla kolem nás až o 80 %. Dětská kůže je na spálení od slunce velmi náchylná.
Voděodolnost je sice na většině kvalitních krému označena na popisce, tento údaj ale vychází ze zkoušek ve sladkovodních vodách. Při koupání v moři se z pokožky krém smyje rychleji, a je nutné ho proto znovu aplikovat mnohem dříve. Nejlépe ihned po skončení koupání. To samé platí i v případech, kdy na slunci provádíme činnost, při které se hodně potíme.
Dědičné dispozice
Pokud máme někoho v rodině, kdo trpěl nebo trpí zhoubným nádorem, měli bychom být mimořádně opatrní. Nebezpečí vzniku melanomu je pak až 10 % větší. V těchto případech anebo při výskytu rizikových znamének na těle, se doporučuje preventivní prohlídka minimálně jednou za půl roku.
Je známo, že opalování je sice pro kůži rizikové, díky slunci ale tělo také získává vitamín D. Pro jeho tvorbu ale stačí pouze krátká expozice na slunci.
Související
-
Jaro je pro kůži rizikové období. Používejte krémy, brýle a 3K
Všichni už vyhlížíme jarní sluníčko. Jenomže právě jaro je pro naši kůži jedním z nejrizikovějších období. Užívat si slunění bez ochrany není bezpečné.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.