Ladislav Pohrobek byl korunován ještě jako kojenec. Když se chtěl ujmout vlády, zemřel

7. listopad 2024

Když roku 1439 zemřel král Albrecht II. Habsburský, byla jeho manželka Alžběta Lucemburská zrovna těhotná a teprve o čtyři měsíce později porodila syna Ladislava. Proto tedy dostal přízvisko pohrobek.

Zejména v Uhrách, v Čechách a na Moravě nebylo jisté, že šlechta bude čekat, až nový panovník dospěje, a tak jeho matka dělala všechno pro to, aby synovi vládu zajistila.

Nechala prý dokonce ukrást uherskou svatoštěpánskou korunu, kterou byl Ladislav ještě jako kojenec korunován. Po dvou letech však zemřela i královna Alžběta a za Ladislava vládli poručníci a správci jednotlivých zemí – v Uhrách Jan Hunyadi a v Čechách Jiří z Poděbrad.

Když bylo králi Ladislavovi sedmnáct, přijel do Čech, aby se v zemi ujal vlády. V plánu byla dokonce královská svatba, poselstvo mělo z Francie přivést princeznu Magdalenu jako nevěstu.

Během svatebních příprav však mladičký král náhle onemocněl a po třech dnech, 23. listopadu 1457, zemřel. Spekulovalo se o královraždě nebo nákaze morem. Teprve antropologické zkoumání ve 20. století prokázalo, že Ladislav Pohrobek zemřel na vzácnou formu leukémie.

autor: Jan Herget
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.