Ladislav Žoha zvířata miluje od dětství. Doma jich má na 250!
V obci Buš v okrese Praha západ žije Ladislav Žoha. Jeho celoživotním koníčkem, a posléze zaměstnáním, se stal chov zvířat. Pracoval v pražské zoo jako ošetřovatel slonů a žiraf. Nyní je manažerem chovatelských výstav v Lysé nad Labem. Navíc působí jako předseda nejstaršího klubu chovatelů u nás.
Hejno barevných andulek, kakariki rudočelý neboli kozí papoušek, loriové tříbarví novoguinejští, loriové mnohobarví jižní, ale také kolekce křečíků. V „opičím ráji“ lvíčkové zlatohlaví či lemuři kata.
Na 250 živočichů, převážně ptáků, chová Ladislav Žoha. A kdy s tímto koníčkem začal? „To bylo ve třetí třídě,“ vzpomíná pan Ladislav. Rodiče mu tehdy dovolili koupit dvě korely chocholaté. Na gymnáziu vyhrál oblastní kolo biologické olympiády.
Díky tomu nahlédl do zákulisí zoologické zahrady v Praze. A po střední škole tam nastoupil. Nejprve jako chovatel slonů, poté žiraf, a nakonec jako provozní v oddělení krmiv.
Ladislav Žoha je dlouholetým předsedou Klubu přátel exotického ptactva. Spolek s celostátní působností, s několika pobočkami po celé republice, je nejstarším spolkem chovatelů u nás, vznikl v roce 1930. Jedním ze zakládajících členů klubu byl profesor Jiří Janda, zakladatel pražské ZOO. Klub každoročně pořádá oblíbené výstavy exotického ptactva v Botanické zahradě v Praze Na Slupi.
Když se vrátíme k jeho domácímu chovu, koho má pan Ladislav nejraději, z té 250hlavé party? „Mými největšími oblíbenci jsou chůvičky japonské,“ říká. „Je to takový malinký domestikovaný ptáček, který vlastně ve volné přírodě neexistuje. Vyšlechtili ho v Japonsku, mimo jiné se mu snažili vtisknout vlastnost, aby uměl odchovávat cizí mláďata. Chovatelé občas, jak se snaží něco vylepšit, taky něco zkazí. Poslední roky už se běžně stávalo, že chůvičky měly problém odchovat svá mláďata, natož aby se dokázaly postarat o ta cizí. Já tady léta mám sice nestandardizované a nevýstavní chůvičky, zato mi dokážou stále odchovávat jakékoliv mláďátko příbuzného druhu, které jim podložím.“
Související
-
Akademická malířka Gita Marcolová, autorka kostýmů ke slavným muzikálům, žije a maluje v Hrusicích
Malířský stojan, barvy, štětce a výhled do zahrady. Tak vypadá koutek, ve kterém maluje Gita Marcolová. Květiny, krajinky, baletky.
-
Richard Kollert je výjimečně nadaným houslistou
Dvanáctiletý Richard Kollert, houslový virtuóz s přízviskem zázračné dítě, držitel mnoha českých i zahraničních cen a je novým držitelem ocenění Zlatý oříšek.
-
Podle Jany Šmíd Winterové z Vrbna dětem vaří leckterá maminka
Influencer nebo influencerka. Určitě jste se s takovým označením už setkali. Kdo to je? Jak to vypadá v praxi jsme zjistili při návštěvě Jany Šmíd Winterové z Mělnicka.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.