Malebný zámek Červená Lhota je vyhledávaným cílem filmařů. Původně měl prý bílou barvu
Zámek ležící blízko Jindřichova Hradce prý původně míval barvu bílou jako sníh. Podle pověsti si ovšem jednou pro jistou bezbožnou zámeckou paní přiletěl čert a na zdi zůstala po jejich zápasu krvavá skvrna, která nešla zabílit. Tak prý Červená Lhota získala svou charakteristickou barvu.
Zámek vystřídal mnoho majitelů, nejznámějším z nich byl Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka, významný šlechtic a spisovatel. Jeho kariéra vedla od královského maršálka až k nejvyššímu kancléři Království českého. Z učebnic dějepisu víme, že ho v roce 1618 spolu s Bořitou z Martinic vyhodili z Pražského hradu při druhé pražské defenestraci.
Červená Lhota pro něj plnila funkci letohrádku, místa zábav a slavností. V době zlatých časů zde bývaly i lázně okolo zázračného minerálního pramene.
Malebný zámek je dnes vyhledávaným cílem filmařů. Točila se tu Zlatovláska, Svatby pana Voka, Pan Tau nebo pohádka O štěstí a kráse. Kastelán a spisovatel Jiří Holub zachytil Červenou Lhotu ve své vtipné Vzpouře strašidel.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.