Malíř Kristián Kodet: Muzeum tří generací Kodetů bude v bývalém luteránském gymnáziu
Jeho obraz koupili i americký prezident Ronald Reagan nebo Jacqueline Kennedyová. Brzy se chystá otevřít muzeum tří generací Kodetů ve Velkém Meziříčí.
Kristián Kodet je doma na několika místech. V roce 2001 v Táboře otevřel Muzeum Kodet, ale to už prodal a koupil v jižních Čechách faru. Ve Velkém Meziříčí si pro změnu vyhlédl bývalé luteránské gymnázium. „Léta hledám barák, kde by naše díla byla důstojně ukotvená. A konečně jsem pro ty moje další generace našel renesanční dům z 16. století, který mi vyhovuje. A chci tam částečně žít.“
Jeho otec Jan Kodet i děda Emanuel Kodet byli sochaři. V červenci se otevře první část samostatné galerie v přízemí na ploše cca 250 m2. „Zahájí to herec Miroslav Donutil a zahraje tam Felix Slováček. Už je nainstalovaných 60 obrazů a mám tam dědečkovy a otcovy sochy, které jsem odkoupil. V emigraci jsem o všechno přišel, takže dostat se k nim bylo zábavný. A ti lidi chtějí strašný peníze.“
Emigroval dokonce dvakrát
Jeho první odchod byl do Švýcarska. „Tam je to tak nádherný, říkal jsem si, to jsem blbec, že jsem tam nezůstal. Tam je to tak malebný a příliš dokonalý, až to není možný.“ Tak se vrátil do nedokonalosti, ale přišla doba, kdy v komunistickém Československu nesměl čtyři roky vystavovat. Rozhodl se odletět do Spojených států a Florida se mu stala druhým domovem. Z létání má přitom hrůzu. „V letadle ležím na zemi, já to nesnáším.“
Dlouho žil také v New Yorku, kde měl spoustu výstav. V té době mu bylo něco přes 30 let. A v té době si jeho obraz znázorňující letícího anděla pořídil i tehdejší americký prezident Ronald Reagan. „Tehdy jsme nemohli nic a ten anděl byl takový svobodný. Dostal jsem od pana prezidenta nádherný dopis, že ho umístil v Bílém domě v jídelně. Ale kde je dnes, nevím. V Bílém domě už není.“
Tato událost mu otevřela cestu k vystavování a k lidem, kteří sbírali obrazy. „Byly toho plný noviny. Takže jsem byl žádaný. Ale jestli to byl klíčový okamžik? Nevím, ten ještě nepřišel,“ usmívá se jeden z našich nejprodávanějších malířů.
Ženy jsou mu inspirací
Po vzoru otce i dědy zkoušel sochařství, ale víc ho zajímá barva, i když jí nijak nehýří. Používá spíš zemité barvy. „Já vlastně dělám takové sochy na plátno. Sochařství spojuje architekturu a malířství, tak to sochařství zaznamenávám takhle.“
Když domaluje obraz, jako první ho vidí jeho žena. „Umí být i pěkně kritická. Velice málo pochválí. Ale je kritická i k lidem, co o obraz projeví zájem. Třeba když přijde Němec a říká, že to chce pro rodiče. Já mu ho nabídnu za lepší cenu a obraz se objeví za týden na aukci. Moje žena tyhle vykuky nesnáší. Ale jinak je hodná, dnes mi dala i snídani.“
Ženy obecně jsou mu velkou inspirací. „Musí mít nějaký charakter a být krásné. Jako vy,“ lichotí moderátorce.
Jeden obraz si koupila i Jacqueline Kennedyová. Jak k tomu došlo? Narazil někdy na padělek? Ví, kolik obrazů vůbec namaloval? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka