Manželé Ježkovi vymýšlejí originální školní pomůcky. Testují je na vlastních dětech
Klára a Radim Ježkovi ze Srbska se řídí heslem „Škola hrou“. Díky jejich výrobkům je i výuka vyjmenovaných slov hračka. Na začátku malé rodinné firmy byla touha po změně životního stylu.
Vystudovaný chemik Radim Ježek před pěti lety opustil stabilní zaměstnání a vyměnil je za hoblík. Manželka Klára odešla ze školy. Teď spolu vymýšlejí dřevěné hračky a didaktické pomůcky. „Jsou to pomůcky, které usnadní dětem učení. Pomůžou jim pochopit látku tak, aby je učení bavilo,“ vysvětluje Radim Ježek.
Nápad na výrobu hraček a školních pomůcek přišel po narození dětí. Ježkovi nejprve vyráběli hračky pro předškoláky a postupně s tím, jak jejich potomci rostli, přešli na výrobu didaktických pomůcek. „Všechny pomůcky, které vymýšlíme, vycházejí z potřeb dětí jak ve škole, tak u nás doma,“ ukazuje Radim Ježek na kostičky s písmenky. Při vývoji nových pomůcek využívají Klářiny praktické zkušenosti ze školy. Klára se totiž učení úplně nevzdala. V současné době učí v malotřídce v Srbsku na částečný úvazek, i když se stará o tři starší děti a dvouleté batole.
Pomůcky slouží k výuce čtení, vyjmenovaných slov, přírodovědy i matematiky. Zábavné skládačky si s dětmi rádi zahrají i jejich rodiče. „Rodina v pytli je taková srandička třeba na 5 minut po večeři. Je to látkový sáček s otázkami, které jsou kladeny tak, aby se daly hrát každý den,“ vysvětluje Radim Ježek. „Když ještě nechcete zahnat děti do postelí, tak si můžete udělat rodinnou chvilku, vytáhnout si třeba otázku „Co jsi dnes udělal pro dobro lidstva?“ a zamyslet se nad svým dnem.“ Rodiče díky vtipně položeným otázkám zjistí rozhodně víc, než když se budou tradičně vyptávat, co bylo ve škole.
Jak vymýšlejí nové pomůcky? A co Radima Ježka na práci baví nejvíc? Poslechněte si v reportáži Báry Kvapilové.
Související
-
Knihovnice Lucie Hašková sbírá střípky minulosti. V Hradištku vybudovala jedinečnou knihovnu
Knihovna v Hradištku se dostala do finále soutěže Knihovna roku 2020. Knihovnici Lucii Haškové se podařilo úroveň místní knihovny neuvěřitelně pozvednout.
-
Dobroty s příběhem míří z Davle až na Šumavu. Malá dílna běží navzdory zavřeným kavárnám
Sociální podnik Dobroty s příběhem sídlí v Davli. Už mnoho let tam pracují lidé s mentálním postižením, kteří v malé dílně vyrábějí nakládané sýry a utopence.
-
Patrik Pařízek sbírá poklady ze šuplíků. Lidem radí, jak natáhnout kukačky
Berounský rodák Patrik Pařízek propadl kouzlu starých hodin. Sběratelskou vášeň přetavil v profesi a se společníkem vybudovali jedinečné hodinářství.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka