Martin Říha z Praskoles umí vyrobit křeslo do raketoplánu i čertovská kopýtka. Za sebou má desítky filmových projektů
Film je kouzlo, říká Martin Říha z Praskoles. Boty, historickou zbroj a další předměty z jeho sedlářství můžete vidět ve filmech Princezna a písař, Kouzla králů, Micimutr, Nabarvené ptáče nebo Jan Žižka. Pro české i zahraniční produkce vyráběl čertovská kopýtka, figuríny zvířat a nepočítaně párů historických bot.
Martin Říha už jako malý kluk šil na vojáčky i pro sebe nejrůznější doplňky. Sám kdysi šermoval a věnoval se oživlé historii jako berounský měšťan. Vyučil se elektrikářem, ale dnes je mistr devatera řemesel. Při výrobě historických doplňků a bot využívá řemeslnou zručnost i notnou dávku fantazie. Jeho sedlářství Mates se skládá z několika menších dílen. Jedna slouží jako modelárna, v další se šijí svršky bot. Nad pracovními stoly visí papírové šablony. Nechybí zde stejné nástroje, jaké používali ševci před 200 lety, ale také šicí stroj. Nad rozdělanou prací se sklánějí tři ženy. Každý výrobek je originál.
Pro koho zde nejčastěji šijí? „Je to pro šermíře, lidi, kteří dělají oživlou historii, pak lidi, kteří dělají scénický šerm. Hodně velká část klientů jsou lidi, co se zbývají larpem,“ vysvětluje Martin Říha. Výraz „larp“ pochází z anglického Live Action Role Play a česky lze vysvětlit jako hra, ve které si lidé hrají na nejrůznější hrdiny. Často se vydávají do volné přírody a podle scénáře se vžívají do rolí elfů, skřetů a dalších postav.
Na policích v malé kanceláři jsou vyrovnané kožené boty amerických osadníků, vysoké šermířské boty, úzké zelenočervené botky se špičkou mířící vzhůru k nebi, brokátové pánské střevíce i taneční botky pro dámy. Pro boty do Praskoles míří tanečníci, divadelníci, ale také filmaři. A jaké zajímavé zakázky pro filmaře v Praskolesích dělali? „Těch je celá řada. Co bylo asi nejzajímavější z hlediska bot, to byl film Rivalové navždy – bitva o tenisky,“ vzpomíná Martin Říha. Film z roku 2015 pojednává o dvou bratrech, kteří se pustí do výroby sportovních bot. Jejich legendární rivalita potom vede k vytvoření dvou nadnárodních společností Adidas a Puma. Právě pro tento film firma Martina Říhy zajišťovala sportovní boty i personál do továrny.
Mezi další zajímavé projekty, na kterých se Martin Říha podílel, patřily i historické filmy Nabarvené ptáče nebo Jan Žižka. Tam dodávali nejen boty, ale také figuríny zvířat. Filmaři už totiž k riskantním kouskům nebo záběrům mrtvých koní nevyužívají živá zvířata, ale realistické figuríny. Martin Říha má za sebou 25 let praxe a nepočítaně nejrůznějších projektů, i tak bývá práce pro film náročná. Občas se proto v malé dílně svítí až do rána.
Jak se chodí v gotických botkách se špičkou zatočenou nahoru? Poslechněte si v rozhovoru Báry Kvapilové s Martinem Říhou.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.