Mladé dívky od obrovských rtů zrazuju, říká odbornice na estetickou chirurgii Ivana Němečková

27. květen 2024

Je uznávanou lékařkou ORL a kromě toho také odbornicí na estetickou a plastickou chirurgii. Ženám i mužům zlepšuje vzhled, a vrací jim tak jejich sebevědomí. Ordinuje v Česku i ve Španělsku.

Ivana Němečková si po vystudování medicíny udělala specializaci na ORL a po praxi v nemocnicích dostala možnost pracovat ve španělské Seville. „Tady mě zaujaly operace nosu. My jsme jako lékaři na ORL mohli operovat nosní přepážky, ale už jsme nemohli dělat estetiku nosu, pokud to bylo potřeba. A to mi hrozně vadilo,“ líčí lékařka svou motivaci propojit ORL s plastickou chirurgií.

Nosní přepážka se operuje z různých důvodů. „Chodí pacienti, kteří třeba nedýchají dobře nosem, mají bolesti hlavy způsobené tímto zúžením, mají sucho v puse nebo i lidé, kteří trpí spánkovou apnoe. Tak jsem si udělala další specializace, jak přes jeden řez upravit nosní přepážku a přitom vylepšit hřbet nosu nebo celkově jeho vzhled.“

Lifting není vždy potřeba

Na kliniku hlavně chodí ženy, ale přibývají i muži po 45. roce věku. Trápí je hlavně vrásky a povadlá kůže. „Máme různé metody, oblíbený je takzvaný sendvič, kdy se pleť nejdříve hloubkově vyčistí, pak přichází na řadu HIFU, to je něco jako ekografie, a nakonec mezoterapie. Pro zklidnění pleti aplikujeme masku. Když je kůže už hodně povadlá, to už se týká starší pleti, dávají se mezonitě, které vytáhnou povislé tváře a koutky. V kombinaci s výplněmi vytváří dobrý efekt před tím, než je potřeba razantní lifting. Ale někdy ani to není potřeba, záleží na typu pleti.“

Lékařka však občas své klientky od zákroku i zrazuje. Zejména pokud jde o mladé dívky, snaží se jim vysvětlit, že méně je více. „Když chce klientka obrovské rty, tak se ji snažím usměrnit, nebo aspoň postupujeme pozvolna. Kolikrát je to obtížné a hodně mladým dívkám spíš řeknu, ať jdou jinam.“

Španělsko se stalo druhým domovem

Ivana Němečková dělí svůj čas mezi Česko a Španělsko, kde pracovala 35 let v univerzitní nemocnici. „Teď tam mám soukromou kliniku. Je skvělé, že už jsou přímé lety. Ráno v šest odletím a v deset už jsem na klinice,“ pochvaluje si.

Operovat nosy ji moc baví. „Ze začátku jsem si ale říkala, že je to vlastně to nejtěžší. Vy musíte přes malý otvor jít hodně do hloubky. Další operací, kterou jsem si oblíbila, je otoskleróza. To je degenerativní onemocnění středního ucha, kdy dochází k přestavbě kostní části, a tím k poškození sluchu. Dělá se v lokální anestezii, dává se tam protézka a tento zákrok má úplně pohádkový konec – mluvíte na pacienta a on vám najednou v průběhu řekne, že vás zase slyší.“

Alex Mynářová a Ivana Němečková

Co ji nejvíc baví z estetické chirurgie? Jak srovnává české a španělské zdravotnictví? Je operace nosní přepážky bolestivá? Jaký vážný úraz se jí ve Španělsku stal? Co je její vášní, když neordinuje? Poslechněte si v rozhovoru u Alex.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.