Moje profese pro mě není práce, tvrdí herec Zdeněk Junák. Do divadla se chodí bavit, tancovat, smát a zpívat

Zdeněk Junák je divadelní a televizní herec, dabér i rozhlasový moderátor. Ani jedna z těchto profesí ale pro něj prý není prací. K tomuto postoji dospěl už během studií herectví na Janáčkově akademii múzických umění.

Moje profese pro mě není práce, tvrdí herec Zdeněk Junák. Do divadla se chodí bavit, tancovat, smát a zpívat

Jedním z pedagogů Zdeňka Junáka byl také legendární Miroslav Horníček. „Přednášel nám hereckou improvizaci. Měl totiž tehdy takzvaně zakázanou Prahu a uklidili ho do Brna,“ vysvětluje Zdeněk Junák. „A od roku, co jsem se potkal s panem Horníčkem, nechodím do práce. On nám totiž říkal: děti, vybrali jste si hezké povolání, ale nikdy nepřipusťte, aby se pro vás stalo prací. Takže já se chodím bavit, tancovat, smát, zpívat a podobně,“ říká rázně Zdeněk Junák.

Brněnskou JAMU Zdeněk Junák absolvoval v roce 1974. Jeho absolventskou rolí se stal Antonín Sommer v komedii Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra Člověk z půdy. V původním představení v pražském Semaforu tuto roli ztvárnil právě Miroslav Horníček, na kterého Zdeněk Junák i po více než půl století tak rád vzpomíná a jehož životních zásad se drží. „Taky nám říkal, že když jsme na jevišti sami, tak si nesmíme diváka příliš pustit k tělu. Vy mu podáte prst a divák vám ukousne celou ruku,“ vybavuje si další ze svérázných rad svého někdejšího pedagoga Zdeněk Junák.

Zdeněk Junák a Pavel Vítek

Konec kvůli bolavým kolenům

Po krátkém angažmá ve zlínském Divadle pracujících a několika letech ve Státním divadle Brno zakotvil Zdeněk Junák v roce 1992 na prknech scény, která dnes nese název Městské divadlo Brno. Dlouhé roky ho ale mohli diváci vídat i jako frontmana kapely s názvem Vinařští romantici. „Mě ale začaly zrazovat kolena a tak jsem předloni po 29 letech tuto činnost ukončil. Ale vzpomínám na to moc rád,“ říká skoro až dojatě Zdeněk Junák.

Na pódiu se přitom s Vinařskými romantiky objevoval nejen v roli zpěváka a konferenciéra, ale také kytaristy. Dodnes si myslí, že jeho schopnosti ovládnout tento hudební nástroj byly přeceňované. „Zvali mě na různé jazzové večery. Jednou mi volal vynikající kytarista Milan Kašuba s dotazem, jestli neuděláme nějaké duo. Já ale nejsem žádný Radim Hladík, jsem takový táborový chechták,“ líčí s hlasitým smíchem Zdeněk Junák.

Jak se dostal k roli praporčíka Ambrože v seriálu Četnické humoresky. Proč musel záměrně zdržovat při natáčení teleshoppingu ve Vídni? A proč na zahradě své milované chalupy nic nepěstuje? Nejen to se dozvíte při poslechu celého pořadu.

autoři: Pavel Vítek , hon