Monika Arenbergerová: Přijít včas s podezřelým znaménkem je klíč k úspěchu
Přichází čas, kdy bude nutné více chránit pokožku před sluncem. Co dělat, když už se spálíme a jak chránit děti? „UV oblečení je dobrý nápad,“ říká docentka.
V jarním období začínají do kožních ambulancí pravidelně přicházet pacienti, kteří si chtějí nechat zkontrolovat znaménka, případně už se jim objevila sluneční alergie a vyrážka. Dermatoveneroložka Monika Arenbergerová si zodpovědnost lidí pochvaluje. „Co se týká prevence, tak jsme se hodně zlepšili. Ale bohužel melanomů přibývá a najdeme ho u každého třetího Čecha. Pokud přijdete v počátku, tak nabízíme až stoprocentní vyléčení. Přijít včas je klíč k úspěchu.“
Návštěvu dermatologa byste neměli odkládat po 35. roku života, pokud se vám objeví nové znaménko nebo pokud stávající mění barvu, nebo se změní i tvarově.
Nejlepším ukazatelem je UV index
Podle ní není tak důležité vnímat intenzitu slunečního záření jako sledovat UV index a podle něj řídit pobyt na slunci. „Je to ukazatel, který udává, jak agresivní to sluníčko je. Ta stupnice je do 10, ale v našich podmínkách se udává tak do 8. Při UV indexu 4 bych doporučila použít ochranný krém, pokud chcete být venku. I když máte pocit, že slunce nesvítí. Při UV indexu 6 už použijte opalovací krém s ochranným faktorem 30,“ radí Monika Arenbergerová. UV index se zpravidla uvádí u zpráv o počasí nebo ho najdete na webu, například Českého hydrometeorologického ústavu.
Nicméně lidé by se slunci stranit neměli. Má pozitivní vliv na naši náladu a dodává nezbytný vitamin D. „Spíš apeluju na ty, kdo to se sluncem nekontrolovaně přehání. Pokud už se spálíte, nejlepší je zajít do lékárny pro vhodný přípravek. Pokud už máte puchýře a jsou popraskané, tak raději zajděte za dermatologem.“
V květnu si můžete nechat vyšetřit znaménka v Praze v už tradičním Stanu proti melanomu na Václavském náměstí ve dnech 16.–17. 5., v Brně 23. 5. (Nám. Svobody) a v Ostravě 24. 5. (Avion Shopping Park). Pokud je to pro vás daleko, můžete se zaregistrovat a nechat se vyšetřit dermatologem přímo v ordinaci na www.denmelanomu.cz
Slunce a dětská pokožka: novinkou jsou UV mlhy
Miminka do jednoho roku by na slunci pobývat vůbec neměla. Vyvarovat by se ho měli i lidé beroucí léky, které mohou se slunečním zářením reagovat. A opatrnější by měli být rusovlasí a obecně světlé typy.
„Jedno spálení do puchýřů u dětí zvyšuje riziko kožního nádoru v dospělosti až 2,5krát. Takže hodně apelujeme hlavně na maminky, aby děti zahalovaly do UV oblečení a mazaly. Vidíme, že se podle našich rad řídí a máme z toho radost.“
Pokud jedete k moři, ochrana dětské kůže má svoje pravidla. „Měli bychom opravdu chtít krémy určené pro děti a s faktorem 30 až 50. Také můžou být hypoalergenní a voděodolné. Novinkou jsou UV mlhy, kdy v průběhu dne stačí dítě postříkat a nemusíte ho trápit roztíráním.“
Jako matka dvou dcer prozradila, že když byly malé, UV tričko a čepice u nich byly velké téma. „UV oblečení je ale opravdu dobrý nápad. Když holky povyrostly, tak samozřejmě už chtěly bikiny,“ dodává s úsměvem.
Jaký je rozdíl mezi dermatologii a venerologií? Proč je u univerzální alopecie problém, že nevypadávají jen vlasy, ale i ochlupení? Jak sděluje pacientům špatné zprávy? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.