Motýlí dálnicí v Kladně musí projet dvakrát ročně motorkáři. Přírodě se pak lépe daří

24. srpen 2024

Do Kladna se navracejí vzácné druhy motýlů a rostlin. Zalíbilo se jim pod rozvody vysokého napětí, kde kvůli riziku poranění a požárů nesmí růst vysoké stromy. Teplárna Kladno na těchto místech buduje motýlí dálnice.

Teplárna pracuje na úpravách průseků pod elektrickým vedením už několik let. Díky tomu zde vznikly nové biotopy, kde žijí ohrožené druhy hmyzu i rostlin. Cesta k nim vede po hrbolaté cestě, kterou lemují ostružiny, křoviny a plané růže. Po chvíli se otevře průhled na průsek se stožáry.

„Jdeme po naší motýlí dálnici. Ono pro laika by se mohlo zdát, že to tady není úplně ideální, pěkné místo, ale opak je pravda, právě pro motýly je to značka ideál,“ říká mluvčí Teplárny Kladno Eva Maříková. Nad nízkým porostem poletují modrásci, bělásci, žluťásci i babočky.

Původně zde rostly náletové dřeviny, které museli pracovníci teplárny jednou za čas likvidovat, aby větve nezasahovaly do drátů. „Vybrali jsme tři lokality, kde jsme začali s motýlí dálnicí, které se věnujeme přibližně 4 až 5 let,“ vysvětluje vedoucí správy elektro Teplárny Kladno Petr Hamouz, jenž je duší celého projektu. V poslední době mu největší radost dělá takzvané ještěrkoviště. Na první pohled jde o nevzhlednou hromadu kamení, do které se po celý den opírá slunce. „Samozřejmě ještěrky mají rády vyhřátá místa, kde je dost skulin, proto se využilo opuky. Tato vyhřátá místa jsou ideální pro život ještěrek a líhnutí mláďat.“

Krkonošský národní park, ještěrka

„Ono je důležité ten prostor čas od času tak trochu zničit,“ vysvětluje Eva Maříková. Dřív se na podobných místech pásly krávy, které krajinu nešetřily. „Protože sem žádný dobytek vyhnat nemůžeme, tak sem dvakrát za rok pustíme motorkáře. Ti si tady udělají motorkářskou dráhu, projedou to, rozruší ten povrch, v podstatě to tady zničí, ale to je pro ty rostliny to nejlepší, co můžou udělat.“

Přibývá hořečků brvitých

Na motýlí dálnici se střídají holé plochy s nízkým porostem a keři. Projekt běží několik let a jeho výsledky jsou už viditelné. Do Kladna se vrací různé druhy hmyzu, které jinde mizí. I když to na první pohled není patrné, na ploše pod dráty je živo. „Nám tam velkými tempy narůstá počet hořečků brvitých,“ raduje se vedoucí odboru životního prostředí kladenského magistrátu Radovan Víta. Tato půvabná rostlinka je totiž na Červeném seznamu ohrožených druhů. „Máme tam spoustu modrásků, třeba modráska černolemého nebo modráska tmavohnědého. Lítá tam vzácný motýl perleťovec fialkový. Máme tam vřetenušky, které nám mizí z krajiny.“ Úředník přitom upozorňuje, že vzácné motýly, slavíky, slepýše nebo srnky můžete pozorovat uprostřed průmyslové zóny v zastavěném území města Kladna.

Modrásek

Motýlí dálnicí projekt nekončí. Teplárna Kladno chce pokračovat a dále projekt rozvíjet. V plánu má například budování mysliveckých paloučků, kde budou vysazeny rostliny vhodné pro lesní zvěř. Hladové srnky na nich v zimě najdou pastvu. Políčka budou navíc sloužit jako lákadlo pro divoká prasata. 

Spustit audio

Související