Na konci Naučné stezky Zlatodůl Roudný se můžete občerstvit v samoobslužném Lesním baru

7. červenec 2024 06:30

Oblast Podblanicka se právem pyšní překrásnou přírodou. Ale také významnou historií těžby zlata, kterou si připomínáme v bývalém areálu Zlatodolu Roudný. Dnes se jedná o krásnou lesnatou přírodu, kudy prochází naučná stezka. Na jejím konci turisty čeká samoobslužný Lesní bar, který zde vybudovalo Integrované centrum sociálních služeb Odlochovice.

Integrované centrum sociálních služeb Odlochovice poskytuje pobytové sociální služby dětem a dospělým s mentálním postižením v kombinaci s postižením tělesným i smyslovým. Nový domov tu našlo 140 klientů. Hlavním posláním centra je klienty maximálně zapojovat do běžného života a vytvářet pocit domácího prostředí. To se daří i díky překrásné okolní přírodě Podlanicka.

Pobočka v Roudném leží na samém konci Naučné stezky Zlatodůl Roudný. Turisté na závěr procházky doslova prochází areálem centra. Ředitelka centra Jana Petranová má turistiku ráda a už několikrát se na svých výletech v zahraničí na turistických trasách setkala se samoobslužnými bary. Pokud navíc na cestě dojdou zásoby, mohou být pro znaveného turistu doslova záchranou. Přišla proto s nápadem, využít stezku pro setkávání turistů s klienty, a přímo v areálu centra zřídila samoobslužný bar.

Ideální místo pro setkávání

Naučná stezka Zlatodůl Roudný prochází bývalým těžebním areálem, který byl v první polovině 20. století jedním z největších a nejmodernějších zlatých dolů ve střední Evropě. Dnes tu pozůstatky dolování zcela pohltila příroda. Na konci krásné, ale náročné procházky lesnatým a kopečnatým terénem trasa vede přímo do areálu Integrovaného centra sociálních služeb Odlochovice, jehož historické budovy byly kdysi součástí zlatodolu.

Uvnitř Lesního baru najdete vše potřebné k občerstvení. Nechybí ani rakvičky se šlehačkou

Malý domek, který tu byl kdysi postaven pro zahradníka, byl pro zřízení Lesního baru ideální. Domek byl zrekonstruován, provoz Lesního baru v něm byl zahájen před dvěma lety a plně se osvědčil. Paní ředitelka Jana Petranová je s výsledkem velmi spokojená. Turistů přichází skutečně hodně. O úklid i údržbu lesního baru se naopak starají klienti centra. Vzniká tak velmi přirozeně místo setkávání, které všechny obohacuje.

Lesní bar je založený na korektnosti turistů

Uvnitř domečku jsou police a regály jako ve skutečném obchodě. Pouze tu nenajdete prodavače. U dveří je ale vyvěšen ceník. Pak už si stačí vybrat z velké nabídky a vhodit patřičný obnos do kasičky. Nemáte nazpět? I na to tu mysleli. Najdete tu totiž také speciální kasu na vracení peněz, ze které si opět sami vezmete zpět přeplatek. Pak už si stačí z regálu vzít zakoupené zboží.

Vedle Lesního baru je pro turisty připraveno mi místo na stanování a opékání špekáčků

Na výběr tu je velký výběr sušenek a čokolád, různé nealkoholické nápoje, které můžete mít i vychlazené. Zájem je i o víno a pivo, a udělat si tu můžete i rakvičky se šlehačkou. Většina pocestných se ale těší na čaj nebo kávu. Tu si můžete udělat do hrnečku a vychutnat přímo na místě, nebo si vystačíte s kelímkem, se kterým se vydáte dále na cestu.

Na místě je i knihovnička pro ty, kterým se nechce areál opustit. A pokud se vám skutečně nechce domů, hned vedle Lesního baru je i místo na stanování a opékání špekáčků. Co dodat? Za vším je dobrý nápad i zážitky z cest zkušené turistky, ředitelky Jany Petranové. Dnes má radost, že Lesní bar přináší radost všem – klientům i turistům.

Spustit audio