Na návštěvě v dámské šatně Jihočeského divadla v Českých Budějovicích
Zlomvazky, desítky párů bot a otlučené stolky na líčení. To je šatna hereček Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Normální divák se do ní nedostane, ale za doprovodu dramaturga Františka Řihouta se nám to podařilo.
I když je interiér šatny vybaven nábytkem z konce 20. století, historie divadelnictví na jihu Čech má úctyhodnou několikasetletou tradici.
Místo, kde stojí budova Jihočeského divadla, patří totiž mezi nejstarší historické části Českých Budějovic. Na pozemku přilehlém k městským hradbám postavili budějovičtí v roce 1763 skladiště piva pro městský pivovar. O rok později se ale část skladu přeměnila na jednoduché divadlo pro několik stovek diváků, v němž se hrály německé hry až do roku 1817.
Pak se divadelní sál uzavřel a na jeho místě se začala stavět divadelní budova podle projektu architekta Martina Schmidschlagera. Ta byla otevřena 26. prosince 1819 premiérou veselohry německého autora Friedricha Ludwiga Schrödera „Praporčík“.
První česká hra se v divadle odehrála roku 1838. Šlo o komedii Jana Nepomuka Štěpánka „Čech a Němec“, kterou ovšem zahrála německojazyčná divadelní společnost. 22. dubna 1856 tu s kočující Zöllnerovou společností vystoupil naposledy v životě její herec a režisér Josef Kajetán Tyl ve své hře „Chudý kejklíř“.
Profesionálná česká scéna až v roce 1919
K založení české profesionální scény - Jihočeského národního divadla - došlo až po 1. světové válce. 6. září 1919 byla činnost Jihočeského národního divadla zahájena Smetanovou operou „Dalibor“ a 7. září činoherní premiérou Vrchlického „Soudu lásky.“
Během války byla divadelní budova zabrána pro německý soubor a přešla pod správu Zemského divadla v Linci; český soubor byl vyhoštěn z Českých Budějovic a Jihočeské národní divadlo se přestěhovalo do Tábora.
Do své budějovické budovy se soubor vrátil v květnu 1945. Během poválečných let se několikrát změnil název divadla, až se ustálil na dnešním názvu Jihočeské divadlo.
Dnes se skládá ze čtyř samostatně působících uměleckých souborů: činohry, opery, baletu a loutkohry.
Aktuální program Jihočeského divadla najdete jeho webových stránkách www.jihoceskedivadlo.cz/program. Ve foyeru divadla se nachází i malá výstavní síň, která je přístupná v době představení.
Zvětšit mapu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Hned jak se to provalilo. České úřady musely nahlásit motolskou kauzu evropskému úřadu OLAF
-
Průzkum: Češi v loňském roce darovali 21 miliard korun. Dobrovolnictví se věnuje každý třetí člověk
-
‚Dinosaurus‘ Vučič? Protesty v Srbsku ho nezlikvidují, myslí si novinářka
-
Meloniová chce pomocí reforem ukázat silnou ruku. K orbanizaci ale v Itálii nedochází, konstatuje politolog