Na Štéchově statku hospodaří na pozemcích, které rodině patří už 400 let
Jan Štechmüller jako kluk jezdíval na prázdniny za babičkou a dědou do hospodářské usedlosti v Ostrově u Ouběnic. Ti se jako první snažili tento polorozpadlý a komunisty kdysi zabavený statek opravovat. Do plné krásy ho ale opravil až Jan se svým tatínkem Petrem. Vrátili se tak hospodařit na pozemky, kde několik staletí tvrdě pracovali jejich předci.
Štéchův statek najdete v Ostrově u Ouběnic nedaleko Dobříše. Tato malá ekologicky hospodařící rodinná farma má dlouhou historii a dnes se zaměřuje na chov hospodářských zvířat. Zájemci si zde mohou zakoupit kvalitní bio hovězí a jehněčí maso z šetrného chovu zvířat pasoucích se na pastvinách, které patřily rodině téměř 400 let. Po nuceném přerušení hospodaření za dob komunismu tu v roce 2003 na původních pozemcích rodina opět začala hospodařit. Ze všeho nejobtížnější ale bylo statek připomínající spíše ruinu zrenovovat a farmu obnovit.
Byl to velký krok, který musel tehdejší majitel, Petr Štechmüller, probrat především se svým synem Janem, který byl v té době ještě na studiích. Přestože si vybrat obor tropické a subtropické zemědělství, bylo evidentní, že ho do budoucna bude práce na pozemcích rodiny těšit. Společný projekt tak v počátcích sice rozjížděl Petr Štechmüller, úspěch ale záhy stál na jeho úzké spolupráci se synem.
Na prázdniny u babiček se nezapomíná
Jan Štechmüller měl ostatně k místu vždy vřelý vztah. Kdysi sem jezdíval za babičkou a dědečkem na prázdniny, kteří se ještě dočkali toho, že jim byly navráceny alespoň budovy kdysi honosné usedlosti. Ovšem budovy bývalého statku připomínaly spíše ruinu a i přes snahu o jejich opravu tu bylo možné pobývat pouze příležitostně a to ve velmi „polních“ podmínkách.
Kompletní renovaci, která vše vrátila do původního stavu, zahájila až další generace, tedy již zmíněný Petr Štechmüller. Vše navíc změnilo navrácení pozemků, na které si musela rodině ještě počkat. Psal se rok 2003 a na rodinných pastvinách se začaly prohánět první kamerunské ovce. Důležitý zlom pak nastal na přelomu let 2015 a 2016, kdy celou farmu odkoupil syn Jan a hospodářství dále budoval.
Pes největší pomocník
Jan Štechmüller dnes hopodaří na pozemcích o celkové rozloze cca 46 ha. Rozšířil stáda zvířat a zabývá se chovem i výrobou živočišných produktů. Zaměřuje se především na prodej vyzrálého hovězího a jehněčího masa, které připravuje ve vlastní bourárně s chladícím zařízením. Vsadil na kvalitu masa. Na pastvinách se tu prohání stáda skotu - převážně plemene Shorthorn, Aberdeen angus nebo Limousine. Stále se rozrůstá i stádo ovcí plemene Dorper. Svůj prostor k životu tu ale našly i nosné slepice a holubi.
Přestože dnes mu jeho tatínek i nadále občas pomáhá, jeho hlavními pomocníky při hlídání stád jsou tři psi. Vsadil na plemeno border kolie a křížence rotvajlera s kavkazským pasteveckým psem. Sám si je vycvičil a dnes by si bez jejich pomoci práci s dobytkem neuměl představit. Vydá příkaz a psi mu spolehlivě naženou stádo přesně tam, kam potřebuje.
Tvrdá práce, kterou musíte mít rád
A co tato práce vlastně obnáší? Zvířata jsou celoročně venku, mají k dispozici pouze venkovní přístřeší v případě nepříznivého počasí. Veškeré pastviny leží přímo za chalupou, takže Jan Štechmüller má neustálou kontrolu a denní kontakt se zvířaty. Za vším je ale opravdu velké množství práce. Kromě pastvin rodina vlastní ještě několik ha luk, které slouží jako zdroj sena a senáže pro zimní příkrm. Je rád, že může o rodinné pozemky pečovat maximálně šetrně. Vše se navrací zpět do půdy. Nehnojí průmyslovými hnojivy ani půdu nedotujeme jinými chemickými látkami.
Pro Jana Štechmüllera byl návrat do míst, kde po několik staletí tvrdě pracovali jeho předci, skutečně silný zážitek. Ale práci má rád. Jak s oblibou říká: „Dnes se tu lopotím já“.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.