Na trávníky a okrasné dřeviny radí zahradníci zjara nespěchat
I když nás sluníčko láká na zahrádky už od února, měli bychom s údržbou okrasných trávníků a dřevin přece jen ještě chvíli počkat. Když začneme dříve, než je zdrávo, můžeme jim spíše ublížit než pomoci.
Kdy tedy vyrazit do trávníku? Až je půda zcela rozmrzlá a trávník je proschlý. V době, kdy je půda ještě zmrzlá, je nevhodné po trávnících i chodit. Půd kolem porostů je totiž nadzvednuta a může dojít k destrukci jednotlivých rostlinek. To platí i pro předčasnou vertikutaci travních společenstev před tím, než je půda dostatečně vyschlá. Tak zbývá snad jen opatrné odstranění listí a pak už jen počkat na konec března, kdy už to s trávníky, mimo horské oblasti vypadá dobře.
Co se týče okrasných stromů a keřů, tam lze už v únoru a počátkem března začít s tvarováním. To se týká i živých plotů. Většina u nás pěstovaných okrasných rostlin je schopna snést i mírnější mráz.
Zimní období je nebezpečné zejména pro dřeviny, které zůstávají zelené, ať listnaté, jako jsou třeba rododendrony, tak i listnaté. Velice často se stává, že pokud nebyly na podzim dostatečně předzásobeny vodou, v zimních měsících proschnou nebo uschnou zcela. V těchto případech není od věci i zálivka, která jim navíc umožní udělat si zásobu vody i pro sušší období léta. Zkušení zahradníci také radí, namést pod stromy, keře či živé ploty v zimě sníh, který po roztopení umožní rostlinám získat dostatek vláhy.
Voda je důležitá i v případě, že se stromy už chystají na květ a hrozí jarní mrazíky. Zahradní jezírko či bazén umožní zvlhčit vzduch, který pak při mrazech pomáhá rostliny chránit. Tam, kde není, pomůže někdy i sud či stará vana napuštěná vodou. V případě stromů v květu můžeme i rozprašovačem nanést před chladnými rány na stromy vrstvu vody. I když zmrzne, je to nejlepší ochrana stromů a keřů před devastací mrazem a pomůže ochránit nejen dřeviny okrasné, ale i ovocné.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.