Navštivte s námi brusičskou manufakturu. V domku v Josefově Dole ji provozuje Jan Pesničák
Už koncem 19. století se v Jizerských horách brousilo sklo a především skleněné flakony na parfémy, o které byl velký zájem i za oceánem. Sklářská tradice tady žije dodnes i když většina brusičských dílen a dalších sklářských manufaktur a hutí postupem času zanikla. Stále je co obdivovat.
Brusičskou manufakturu v domku, kde se brousilo již před dávnými lety, obnovil v roce 1995 Jaroslav Pesničák. K broušení skla od nástrojařiny pak zběhl i jeho bratr Jan a na rozdíl od Jaroslava u sklářského řemesla zůstal.
Dům u cesty byl už původně postaven jako brusírna, což dokládá ve sklepě dochovaná transmise s litinovými koly, ze kterých byl přes ploché řemeny zajištěn pohon brusů v patře. Brusy dnes pohání elektromotory, ale jinak se toho ve výrobě moc nezměnilo. Stále jde o precizní ruční práci, kterou nemůže dělat každý.
Vzory na parfémové flakony čerpá Jan Pesničák hlavně z dochovaných, až 130 let starých forem a kleští, do kterých si, stejně jako jiní brusiči před lety, nechává v hutích vyfouknout či vylisovat požadované tvary. A pak se pustí do pracného broušení a leštění.
Kromě parfémových flakónů můžete u Jana Pesničáka vidět i výrobu různého nápojového skla, váz, skleněných globusů, těžítek, svícnů, šperků a dalších drobností pro potěchu oka i ducha. Protože ruční výroba je na výsledku nejen vidět, ale i cítit. A nejlepší je to zažít. Kdo má zájem, může se do manufaktury Glass Pesničák v Josefově Dole po předchozí telefonické domluvě vydat a vše si prohlédnout na vlastní oči.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.