Nejlepší šéf byl Miloslav Šimek a stále ho mám v srdci, přiznává Uršula Kluková
Herečka Uršula Kluková měla v průběhu svého divadelního života několik šéfů, jeden z nich, Pavel Fiala, byl dokonce i jejím manželem. V srdci a ve vzpomínkách však nosí jenom jednoho - Miloslava Šimka. S Lubošem Xaverem Veselým se před několika lety sešla v divadle, a to ve hře Sborovna. Teprve teď mu ale přiznala, že ještě neumí plavat a naučila ho metodu skleničky.
Uršula Kluková hraje nejraději komické role, které koření svým typickým smíchem. Že by v současné době bylo málo dobrých komiků a komiček, to si ale nemyslí: „Já jsem o tom vlastně ani nepřemýšlela. Mně připadá, že je jich dost. Já koukám kolem sebe a mám takový pocit, že všechno možné je k smíchu. Ale bohužel nejsou komické hry ani scénky, buď je dnes nikdo neumí psát, nebo se to nikomu psát nechce.“
Herečka ve svém životě zatím prošla devíti divadelními scénami a zažila řadu šéfů. Nejvíce však vzpomíná na své působení u Miloslava Šimka. Toho měla ze všech nejraději a stále ho nosí ve svém srdci. Často například vypráví, jak ho vyvedla z míry svým netradičním převlekem za vánoční stromeček, a jak na to, s humorem sobě vlastním, Miloslav Šimek reagoval.
Metoda skleničky
Uršula Kluková má celý život kladný vztah ke kartám a věštbám. Prozradila posluchačům, co je to metoda skleničky - jak najít ztracené věci:
„To jsme dělali v rodině od chvíle, kdy jsem na světě. Hledáte klíče, brýle nebo peněženku? Vezměte prázdnou skleničku a do ní povězte:´Vrať mi peněženku, už jsi se s ní těšil dost dlouho,´ a otočíte skleničku dnem vzhůru. Za chvíli už vás to táhne k věci, kterou jste hledali. Když ji najdete, tak do skleničky nesmíte zapomenout poděkovat."
Zajímá vás, proč se Uršula Kluková ještě nenaučila plavat a jaké je její nejmilejší jídlo? Poslechněte si záznam pořadu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.