Některé dětské nemoci mohou být pro dospělé nebezpečné

19. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Příušnice, nemoc, dítě, vyrážka (ilustrační foto) | Foto: SCIENCE PHOTO LIBRARY / Sciencephoto / Profimedia

Ověřte si rok, kdy jste byli očkování, radí MUDr. Irena Kudrnovská

Dětskými nemocemi jsme si prošli snad všichni. Jinak je zvládají děti a jinak dospělí. Pokud se prarodič nějakou z dětských nemocí nakazí například při hlídání vnoučat, průběh může být nestandardní a navíc se mohou objevit komplikace, které by v dětském věku nenastaly.

Příušnice, spalničky, zarděnky, plané neštovice… tyto nemoci máme podvědomě spojené s dětmi. Pokud je vaše ratolesti nebo vnoučata v dětství prodělají, je to jejich výhoda do života. Naopak u dospělých je na místě zvýšená opatrnost.

S běžnými dětskými nemocemi se děti potkávají už po celá tisíciletí. Infekci přinese do rodiny jedno z dětí a rodiče už pouze počítají dny, kdy se stejné pupínky nebo červené flíčky a horečka objeví u sourozence. Pokud děti nemoc skutečně v dětství prodělají, získají velmi silnou přirozenou imunitu. V současné době jsou děti již proti dětským nemocem očkovány. Starší generace si nemoc většinou prodělala a získala tak přirozenou imunitu.

Ověřte si rok, kdy jste byli očkování

Problém je, že očkovací látky sice dobrou imunitu vytvoří, není to ale navždy. To se týká především očkování novými vakcínami po roce 2007. Může se tedy stát, že jedinci, kteří byli v dětství očkováni a nemoc samotnou neprodělali, mohou onemocnět při kontaktu s jiným nemocným.

Pokud dětskou nemoc získáme v dospělosti od svých dětí nebo vnoučat a v dětství jsme ji neprodělali, můžeme mít velmi nepříjemné komplikace. Především onemocnění spalničkami nebo příušnicemi může dospělému jedinci způsobit zdravotní problémy. U dospělého je navíc riziko, že nemoc není včas a správně diagnostikována. Onemocnění se často projevuje nejprve jako běžná viróza a i když jsou symptomy typické, na dětskou nemoc se v první fázi ani nepomyslí. Ačkoliv riziko existuje, tyto případy nejsou tak časté.

Očkování rizikových skupin by mělo být samozřejmostí

Pokud dospělí v dětství dětské nemoci neprodělali nebo byli očkováni po roce 2007, měli by být v kontaktu s dětmi opatrní. Týká se to hlavně prarodičů při hlídání vnoučat. Obávanou nákazou pro dospělé jsou plané neštovice, spalničky a především příušnice, které mohou způsobit zánět slinivky. Tato nemoc je obávaná rovněž u malých chlapců. Může způsobit zánět varlat a následnou neplodnost.

Očkováni dětí je v současnosti stanoveno zákonem. Dospělí se mohou očkovat proti planým neštovicím i spalničkám a toto očkování by měly zvážit především rizikové skupiny. Pokud dospělý tyto nemoci v dětství neprodělal, jedinou ochranou je očkování a dostatek protilátek. Ty je možné si nechat u praktického lékaře zkontrolovat a dále zvolit vhodný postup.