Nepoužíváme pařníky ani skleníky s elektrickým vytápěním, ale hnojové postele, říká farmářka
Farmářka Simona Hrochová koupila před osmi lety dům s pozemkem v Částkově na Chrudimsku, který postupně mění na přírodní zahradu. Pěstuje hlavně chemicky neošetřenou zeleninu, včetně rajčat a okurek hadovek.
Základem je podle ní kvalita půdy a dosažení rovnováhy v ekosystému, včetně působení živočichů na zahradě. To ovšem trvá několik let, pokud se to vůbec podaří.
„Jsem spíše zelinářka, zaměřuji se hlavně na zeleninu, ale na začátku jsem vůbec nevěděla, jestli mě to uživí. Jdu jinou cestou než klasický český zemědělec, snažím se aplikovat i novinky z ciziny a dělat zelinařinu nově, bez syntetických hnojiv a postřiků,“ říká Simona Hrochová. Úspěch touto cestou přichází po mnoha letech usilovné práce.
Hnojová postel ve fóliáku
Na farmě Částkov nepoužívají pařníky a skleníky s elektrickým vytápěním, ale fóliáky, ve kterých teplo tvoří tzv. hnojové postele.
„Máme hnojové postele, které vytápějí fóliáky místo elektřiny přímo pod sadbou. Je to vysoká postel asi půl metru a hnůj musí mít správné složení, hlavně poměr dusíku a uhlíku. Tlením vznikne teplo, proto se musí počkat, aby nebylo příliš velké. Když se teplota trochu sníží, tak potom tři až čtyři týdny krásně vytápí prostor, kde máme sadbu na předpěstování.
Bedýnky plné zdravé zeleniny má farmářka Simona Hrochová předem prodané až do konce sezóny. Jak je to možné? Poslechněte si v záznamu pořadu, kde uslyšíte i to, co všechno už v Částkově vypěstovali pro své první velikonoční zákazníky.
Související
-
Vyvýšené záhony - současný hit, který znaly už naše babičky
Na sociálních sítích teď frčí fotografie s vyvýšenými záhony ohraničenými dřevem, proutím nebo kameny. Zahradník František Hlubocký vyvýšené záhony používá už třicet let.
-
Každou krávu znám jménem, říká ekofarmář od Tiché Orlice
Zemědělství je tvrdá dřina. Své o tom vědí manželé Podstavkovi. Poctivá práce ale přináší radost a každé zvíře je u Podstavků téměř členem rodiny.
-
Na své zahradě neryje ani nepoužívá postřiky. Přesto jí všechno vzkvétá
Adéla Hrubá je permakulturní designer. Jednoduše řečeno vytváří zahrady přirozeným a chytrým způsobem. Nejde jen o zahradničení, ale o fungování celého hospodářství.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.