Nízký krevní tlak není nemoc, přesto umí potrápit. Vyzrajete na něj s radami Kateřiny Cajthamlové

28. červen 2024

Optimální krevní tlak je jedním ze základních indikátorů dobré fyzické kondice. Dlouhodobě si ho ale udrží málokdo. Velkou část populace trápí vysoký tlak, nepříjemné chvíle umí přivodit ale i opačný problém, tedy příliš nízký tlak. A doktorka Kateřina Cajthamlová varuje, že v některých případech může i ten být život ohrožující. Co nízký krevní tlak způsobuje a jak proti němu bojovat?

„Krevní tlak je tlak, kterým krev působí na cévní stěnu. Je udržovaný činností srdce. Ten horní, systolický vzniká ve chvíli, kdy se srdce stahuje, a dolní, diastolický souvisí s odporem a s roztahováním cév,“ vysvětluje lékařka Kateřina Cajthamlová.

Čtěte také

Zdravý krevní tlak se pohybuje kolem hodnot 120 na 80, přičemž systolický by neměl klesnout pod 100 a diastolický pod 60. Pokud k tomu dojde, mluví lékaři u pacienta o nízkém tlaku. Na rozdíl od vysokého tlaku, který poškozuje srdce, ledviny a cévy, ale nepatří mezi choroby. Přesto není dobré jej podceňovat.

Problém štíhlých a starších lidí

Nejběžnější skupinou, která trpí nízkým tlakem, jsou senioři nebo útlé ženy, tedy osoby s malým množstvím svalové hmoty. „Protože zejména ten dolní, diastolický tlak potřebuje k tomu, aby byl optimální, dostatečné množství svalové hmoty, aby mu kladla určitý odpor,“ vysvětluje Kateřina Cajthamlová. Rizikový je i nízký příjem tekutin, bílkovin, soli nebo sacharidů.

Obvyklými symptomy nízkého tlaku bývají únava, motání hlavy, závratě, mžitky před očima nebo i mdloby, tedy krátké ztráty vědomí. Ve většině případů nejde o nic závažného, ale Kateřina Cajthamlová varuje, že ani nízký tlak není radno podceňovat.

Je sůl opravdu nad zlato?

„Náhle vzniklý propad tlaku způsobený třeba alergickou reakcí, anafylaktickým šokem nebo nějakou sepsí, chronickým zánětem nebo tím, že člověk ztrácí krev nebo došlo třeba k průjmu, může být něco, co člověka přímo ohrožuje na životě,“ upozorňuje lékařka.

„Říká se tomu tzv. hypolemický neboli nízkoobjemový šok a může vést až ke smrti. Stejně tak když selže srdíčko, tak tlak může klesnout a může dojít taky k ohrožení života,“ dodává. Pozor by si měli dát i pacienti užívající léky na vysoký krevní tlak. Jejich špatné dávkování může být velmi nebezpečné.

Cvičte, dobře jezte a pijte

Zatímco na srážení vysokého tlaku můžeme použít léky na předpis, s nízkým tlakem je to složitější. Základem je uvědomovat si rizikové faktory vyvolávající pokles tlaku a předcházet jim. Spolehlivou metodou, jak na nízký tlak, je pravidelné cvičení a zvyšování fyzické odolnosti, výborné je i otužování.

Pitný režim pacientů (ilustrační foto)

Krevní tlak zvyšuje také malé množství alkoholu. Ovšem i když krátkodobě se může zdát sklenička vína nebo piva jako řešení, z dlouhodobého hlediska nadělá alkohol více škody než užitku. Okamžitý účinek má i zvýšení příjmu tekutin, stravu je možné obohatit o trochu soli a v akutních případech pomáhá také lehnout si s nohama ve zvýšené poloze.

Rady na závěr

Jak reagovat, pokud vám prudce klesne krevní tlak a cítíte akutní příznaky? A jak předcházet nízkému tlaku dlouhodobě?

  • Sedněte si tzv. na bobek, dejte si hlavu mezi kolena nebo si lehněte a zvedněte nohy.
  • Udržujte dostatečný pitný režim, vhodné jsou i minerálky.
  • Udržujte hladinu cukru v normálních mezích, nevynechávejte jídlo, vyhněte se půstům a hladovkám.
  • Hlídejte si dostatečný přísun soli.
  • Pravidelně cvičte tak, abyste posilovali svalovou hmotu. Vhodná je jóga, posilovací cvičení nebo pilates.

Jak souvisí nízký krevní tlak a cukrovka? Má něco společného tepová frekvence a krevní tlak? Poslechněte si odpovědi Kateřiny Cajthamlové v pořadu Vesele a zdravě.

autoři: Patrik Rozehnal , Kateřina Cajthamlová , and | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.