O nejmladší vánoční tradici vůbec – adventním kalendáři

Pokud jste letos dětem koupili adventní kalendář, dodrželi jste tak vůbec nejmladší vánoční tradici. První tištěný dal světu v roce 1908 mnichovský tiskař Gerhard Lang.

Nazval ho V zemi Ježíškově a skládal se ze dvou listů papíru. Na prvním bylo 24 básniček a na druhém stejný počet vánočních obrázků. Děti tak měly za úkol vystřihovat obrázky a lepit je k jednotlivým básničkám.

Na Štědrý den potom složily poslední dílek do krásné vánoční krajinky. Samotná okénka, která skrývají malou dobrotu na každý den adventu, v této verzi kalendáře ještě nebyly. Ty přidal pan Lang až o pár let později.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.