O rybaření je mezi dětmi zájem. Rybářské kroužky si na nedostatek členů nemohou stěžovat
Mezi dětmi patří rybaření k oblíbeným koníčkům. „V současné době máme mezi rybáři 30 tisíc dětí do 15 let a dalších 8 tisíc je mládežníků, tedy těch ve věku 15 až 18 let,“ říká Lukáš Mareš z Českého rybářského svazu. Z čísel má on i jeho kolegové ze svazu velkou radost.
„V České republice máme zhruba 600 kroužků, kde se dětem intenzivně věnuje asi 900 vedoucích. Do kroužků se děti většinou hlásí od začátku školní docházky. Získají základní znalosti o rybách i pravidlech rybolovu. Nejvíc je samozřejmě baví praktická část, kdy společně s vedoucími vyrazí k vodě, konečně mohou nahodit udici či prut a chytit si svou první rybu. Činnost v rybářském kroužku končí závěrečnou zkouškou, po jejímž úspěšném složení si dítě může zajít pro svůj první rybářský lístek, první povolenku. A pak na ryby.“
Kromě rybářských kroužků Český rybářský svaz dětem nabízí možnost zúčastnit se letních táborů, kterých se koná asi stovka. Nalovené ryby děti na místě zbaští. A padesáté výročí existence letos slaví soutěž Zlatá udice, která se skládá z vědomostní i praktické části. „Soutěž je hodně komplexní, obsahuje rybolovnou techniku, lov udicí, ale i test nebo poznávačky rostlin, ryb, živočichů. Děti se rády soutěže účastní.“
Pokud by vaše dítě chtělo začít rybařit, nejsnazší cestou je vyhledat místní organizaci ČRS, kde vám se vším poradí a předají vám kontakty na vedoucí rybářských kroužků. Seznam kroužků i místních organizací najdete na webu www.rybsvaz.cz.
Poslechněte si reportáž v našem Hobby magazínu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.