Obecní dům je perlou pražské secese. Jeho interiéry zdobí umění i řemeslná dovednost

13. listopad 2020

Největší audioportál na českém internetu

Pohled do Grégrova sálu | Foto: Ivan Král, Obecní dům

Obecním domem v Praze nás provedl jeho ředitel Vlastimil Ježek

Obecní dům v Praze stojí na místě, kde býval kdysi příkop coby součást středověkého opevnění oddělující Staré Město od Nového. Václav IV. tam nechal roku 1380 vybudovat novou rezidenci českých králů. V lednu 1912 byl na místě bývalého Králova dvora slavnostně otevřen Obecní dům. Na počátku jeho budování stála touha zámožných Pražanů českého původu po novém reprezentativním kulturním a společenském centru.

Obecní dům byl ve své době technologicky progresivní, velmi moderní a zároveň rozsáhlou stavbou, větší než Národní divadlo nebo Rudolfinum. Bylo v něm 28 elektrických a hydraulických výtahů, vzduchotechnický systém s dálkovým ovládáním, potrubní pošta, centrální vysavač, moderní telefonní ústředna, výrobna ledu, chladnice i nejmodernější kuchyně. Byly zde i jedny z největších elektricko-pneumatických varhan v celé monarchii. Poprvé v něm bylo v takovém rozsahu použito linoleum.

V interiérech Obecního domu jsou zastoupena všechna známá umělecká řemesla, jejichž výrobky svědčí o smyslu pro krásu a účelnost: vitráže, hodiny, dřevěné a keramické obklady, přírodní a umělé mramory, soubory volného nábytku, zrcadla, draperie, kryty topení a vzduchotechniky a především sestavy svítidel z barevných kovů a skla.

Primátorský sál v pohledu od balkonu

Obecní dům je dokladem nevídané umělecké i řemeslné dovednosti a kvality. Síně a salonky jsou dokonalými secesními interiéry, které zdobili přední malíři a sochaři jako Mucha, Preisler či Šaloun. Nad mohutným secesně zdobeným hlavním vchodem uvidíte lunetovou mozaiku Karla Špillara představující oslavu Prahy. Na římse nad ní je nápis, citát Svatopluka Čecha: Zdar Tobě Praho! Vzdoruj času zlobě, jak odolalas bouřím všem! A znak města Prahy.

Obecní dům zažil historické mezníky

V obdivované perle pražské secese se v roce 1918 psala historie. Portréty takzvaných Mužů 28. října Soukupa, Rašína, Švehly, Stříbrného a Šrobára zdobí v Obecním domě desku s plaketami. Zde se 28. října 1918 ujal vlády Národní výbor. Mezi 26. listopadem a 7. prosincem 1989 se v Obecním domě uskutečnila tři z devíti klíčových jednání mezi delegacemi Občanského fóra a komunistické vlády v čele s premiérem Ladislavem Adamcem.

Kupole nad hlavním vchodem do Obecního domu

V Obecním domě se můžete zaposlouchat do hudby v podání význačných umělců na koncertech a hudebních festivalech, zatančit si na plese, obdivovat nové kolekce šatů na módních přehlídkách nebo se účastnit konferencí.

Při prohlídce Obecního domu navštívíte salonky a sály, které jezdí obdivovat turisté z celého světa: Smetanovu síň, Cukrárnu, Slovácký nebo Orientální salonek, Salonek Boženy Němcové, Grégrův, Palackého, Primátorský, Riegrův a Sladkovského sál. Tím nejproslulejším je asi Primátorský salonek, kde fresky, drapérie, světla, vitráže, vše, co kolem sebe uvidíte, je dílem Alfonse Muchy.

Virtuální prohlídky se prozatím můžete zúčastnit na www.obecnidum.cz.