OBRAZEM: Hortenzii velkolistou je třeba na zimu dobře připravit, hortenzie latnatá ji zvládne sama
Latnaté hortenzie zvládne i začátečník, vysvětluje Ivan Dvořák v reportáži Jolany Novákové
Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla) s mnoha kultivary je kráskou, kterou bychom rádi ozvláštnili naše zahrady. Ne každé stanoviště je pro ni ale vhodné. Aby se jí dařilo, musíme pro ni zajistit správné podmínky. Půdu vylepšit rašelinou. Umístit ji do polostínu, na přímém slunci se rychle unaví. Zajistit pravidelnou zálivku. A hlavně, řez provádět opatrně. Kvete totiž na loňských výhonech. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.
„Hortenzie velkolistá je vlhkomilná rostlina, která nejlépe roste v mírně kyselé, humózní půdě, přistíněná, alespoň okolo poledne. Ne všechny velkolisté hortenzie, které jsou na trhu, přečkají naše zimy. Pokud vám zatím nevykvetly, zkuste jim tentokrát na zimu vytvořit ohrádku z pletiva, naplnit ji suchým listím nebo chvojím či jiným materiálem (suchá rašelina, mulčovací kůra,...) a ohrádku ochránit před promoknutím třeba stříškou z polystyrénu. Naděje, že mnohé přežijí, se zvětšuje. Před zimou můžete také snížit počet výhonů, ponechat jen ty nejsilnější. Hořká sůl a síran draselný pomáhají vyzrání pletiv, lze jimi touto dobou hortenzie přihnojit.
Kritickými měsíci jsou únor a březen. Nebo duben, kdy najednou přijde mráz, ve chvíli, kdy se hortenzie chystají rašit. Máte-li pocit, že rostlina umrzla, počkejte do konce května. Pokud ani do tehdy odspodu neobrazí, musíte se s ní rozloučit. A pořídit novou, výběr je široký.
Latnaté hortenzie zvládne i začátečník
Na slunci naopak v pohodě vydrží poslední dobou velmi oblíbené dřevité hortenzie (h. latnatá, h. stromkovitá, pnoucí h. řapíkatá a další). Ale vlhkou, humózní půdu bychom měli dopřát i jim. Pomůže nastýlání kůrou (snižuje pH), zálivka dešťovou nebo povrchovou vodou, bez obsahu vápníku.
Latnaté hortenzie s přicházejícím podzimem mění barvu květů, většinou do růžové, a péči o ně zvládne i začátečník. Na rozdíl od hortenzií velkolistých žádné zvláštní zabezpečení na zimu nepotřebují a na jaře je můžete ořezat třeba na 50 centimetrů. Budete překvapeni, do jaké výšky a krásy pak dorostou.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka