Ověřené babské rady mohou být první pomocí při domácí léčbě
Viry a bacily trápily lidstvo odjakživa. V dobách, kdy neexistovaly kvalitní léky, si musely naše babičky a prababičky s léčbou poradit samy. Tělo se umí uzdravit, když mu dáme prostor a když ho podpoříme. Některé tzv. „babské rady“ jsou ověřené staletími a mohou být v některých případech prospěšné i dnes.
Pokud se necítíte dobře a něco na vás jak se lidově říká „leze“, rozhodně nemoc nepřecházejte. Zalehněte doma do postele, připravte si velkou konev horkého čaje a snažte se klasickým způsobem nejprve vypotit.
Na horečku s mokrým ručníkem
Jestliže nezaberou běžné léky na snížení horečky, je možné aplikovat studený obklad. To byla kdysi běžná léčba na snížení horečnatých stavů. Není moc příjemná, ale rozhodně účinná. Při tomto postupu se hrudník zabalí do studeného mokrého ručníku nebo prostěradla, na něj se dá ještě jeden suchý, a nemocný se uloží zpět do postele pod peřinu, aby se vypotil. Mokrý ručník je nutné před aplikací samozřejmě dobře vyždímat. Tato procedura může velmi účinně srazit teplotu.
Pomáhá i octový obklad – hlavně dětem můžeme při horečce ponožky nebo rukavičky namočit do studené vody s octem a určitě za chvíli ucítí úlevu. Ovšem důležité je i další pravidlo. Při horečce se z celého povrchu těla odpařuje hodně vody, obzvláště při pocení. Nemocnému proto pro zlepšení stavu musíme podávat i dostatek tekutin. Na druhou stranu, teplota je první obranný mechanismus organismu. Do určité výše je teplota při léčbě přínosem, srážíme jí, pokud překračuje 38°C.
Tvaroh na kolena i na hrudník
Studený mokrý zábal je možné aplikovat i na krk při angínách. Většinou se nejprve na krk dal vyždímaný studený kapesník, přes něj jemný igelit, a jako poslední vrstva opět suchý hadr – babičky v tomto případě nejčastěji používaly suchou čistou plenu. Většinou tento tzv. „Priessnitzův obklad“ zabral a bolest v krku ustoupila.
Podobně je možné na sražení horečky použít i tvaroh. Studený měkký tvaroh se natře na hrudník a překryje se opět suchou čistou plenou nebo větším ručníkem. Babičky si někdy dávaly studený tvaroh i na bolavá kolena. Dobře totiž věděly, že tvaroh je schopen horkost z těla „vytáhnout“, a pomoci tak od horečky i od zánětu.
Česnek místo penicilinu, cibule jako zákusek
Jako přírodní antivirotikum a antibiotikum se používal česnek, a to v jakékoliv formě - jako česnečka, nebo jako tvarohová pomazánka s jemně nakrájeným česnekem.
Velký pomocník je i cibule, hlavně v případě nepříjemných kašlů u dětí. Receptů na cibulový sirup je hodně, ale každá maminka může v případě onemocnění dítěte jednoduše nakrájet cibuli na úzké plátky nebo kolečka, posypat je cukrem a umístit na chvíli na topení nebo do tepla. Cibule pustí šťávu, kterou vymačkáme a nemocnému podáváme jako sirup proti kašli několikrát za den po lžičkách. Kašel odlehne a hleny se uvolní.
Olej a sádlo není pouze na pečení a smažení
Pokud kašel „sedí“ na prsou a nemůžete odkašlat, babičky kdysi dávaly na starou plenu nahřátý olej a přikládaly na prsa. I v tomto případě je postup jednoduchý. Stačí jakýkoliv olej nebo sádlo, které lehce nahřejeme do příjemné teploty. Rozehřátý olej nalijeme na starou plenu, přiložíme na hrudník a obalíme ochranným igelitem. Tuto proceduru nikdy neaplikujte při horečce, pouze v případě, kdy nemocný už nemá teplotu, ale stále špatně odkašlává. Olej dlouho drží teplo, hrudník se dobře prohřeje a pacient začne dobře vykašlávat. Zároveň je ale nutné podávat také hodně tekutin. Tělo potřebuje hleny naředit, aby se jich mohlo zbavit a vykašlat je.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.